„Głos z Jasnej Góry” to tytuł najnowszej książki zawierającej jasnogórskie nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślają Paulini to ważne świadectwo jasnogórskiej posługi bł. Prymasa i jego maryjnej drogi. Jego głos rozbrzmiewał przez trzy dekady i był z uwagą słuchany przez wiernych, a liczyć się z nim musieli nawet rządzący wówczas krajem komuniści. To pierwsze wydanie – kazań, przemówień, rozważań – wydanych w całości, bez ingerencji cenzury.
Słowa Prymasa kierowane z Jasnej Góry do wiernych Kościoła w Polsce dotyczyły spraw całego społeczeństwa i zawsze odnosiły się do aktualnej sytuacji w kraju. Tu, kard. Wyszyński zapraszał ludzi różnych stanów i zawodów, aby w niełatwych czasach zniewolenia komunistycznego przekazywać ewangeliczne przesłanie nadziei i szerzyć miłość do Bogarodzicy. Antologia zawiera nauczanie z lat 1956 – 1980.
Jako arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, właśnie na Jasnej Górze organizował spotkania Konferencji Episkopatu Polski, rekolekcje dla kapłanów oraz wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich, głosił kazania skierowane do prawników, nauczycieli, lekarzy, kobiet, akademików.
– Prymas Tysiąclecia chciał, aby Polska po wojnie odbudowana była nie tylko z ruin materialnych. Zależało mu, aby na silnej wierze chrześcijańskiej ukształtowane zostało również nasze życie społeczne, gospodarcze i narodowe. Nie było to łatwe wobec szerzącej się ateizacji i laicyzacji społeczeństwa. Władze komunistyczne wykorzystywały każdą okazję, by coraz bardziej ograniczać prawa Kościoła, ingerowały w różny sposób w życie codzienne Polaków, niszcząc polską kulturę rodzimą i tradycję narodową – czytamy w posłowiu do książki.
Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski we wstępie antologii podkreśla, że „z Jasną Górą Prymas Wyszyński związał wszystkie ogólnokrajowe działania duszpasterskie takie jak: Jasnogórskie Śluby Narodu, Wielka Nowenna, peregrynacja Obrazu Nawiedzenia w polskich diecezjach i parafiach, obchody Tysiąclecia Chrztu Polski z Milenijnym Aktem oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego”.
Kard. Wyszyński należał do Konfraterni Zakonu oraz był jego protektorem, dobrodziejem, przyjacielem i prawdziwym ojcem. Dla Ojców i Braci Zakonu Paulinów książka jest wyrazem wdzięczności za ogrom doświadczonego od niego dobra.
Kult Maryi Jasnogórskiej prymas Wyszyński szerzył wszędzie, również poza granicami naszego kraju, także podczas obrad Soboru Watykańskiego II. Wtedy na Jasnej Górze trwała nieustanna modlitwa za Sobór. Wierni ze wszystkich diecezji brali udział w czuwaniach soborowych, soborowym czynie dobroci, oddaniu parafii Matce Kościoła. Wiele kopii Cudownego Obrazu zostało wysłanych na różne kontynenty, do polskich misji katolickich.
Po Soborze i obchodach milenijnych z wałów jasnogórskich prymas Wyszyński wzywał do realizacji Społecznej Krucjaty Miłości. Tutaj powołał ruch Pomocników Matki Kościoła 26 sierpnia 1969 roku, prosząc wiernych, aby oddali się Matce Bożej i stali się Jej pomocnikami; tutaj przypominał, że „czas to miłość”. Na początku 1976 roku ogłosił rozpoczęcie przygotowań Kościoła w Polsce do Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry. Sześć lat przygotowań do jubileuszu było latami wdzięczności za sześć wieków obecności obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Polsce. Ukoronowaniem wszystkich poczynań prymasa Wyszyńskiego było powitanie w sanktuarium na Jasnej Górze Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.
Wszystkie te wydarzenia, wspomnienia, komentarze znajdują odzwierciedlenie w tekstach Prymasa Wyszyńskiego zawartych w „Głosie z Jasnej Góry”. To pierwsza publikacja tej książki bez komunistycznej cenzury.
Antologia wydana jest w pięknej szacie edytorskiej. Są w niej też unikatowe jasnogórskie zdjęcia kard. Stefana Wyszyńskiego.
/uk