Jazzowy aranż “Z dawna Polski…” Hutek, Boczar, Musiał (WIDEO)

2016/08/30
z-dawna-polski.png

Agnieszka Musiał, Małgorzata Hutek i Olga Boczar wykonują pieśń Z dawna Polski Tyś Królową w nowej, ciekawej aranżacji jazzowej. 

To nie pierwsza aranżacja tej dobrze znanej Polakom maryjnej pieśni, która nie tylko w świadomości wiernych wyrosła przez wieki do rangi hymnu. Wcześniej m.in. wykonywała ją podczas swoich recitali Violetta Villas. Utwór znajduje się również w repertuarze Siewców Lednicy, którzy nadali mu charakterystyczną dla swoich kompozycji nutę folkową. Prezentowany aranż Małgorzaty Hutek i Bogusława Kaczmara to jazzowa odsłona Z dawna Polski... Wokalistki – Agnieszka Musiał, Małgorzata Hutek i Olga Boczar – przyjaźnią się od lat i jak mówią, “jest to przyjaźń pod skrzydłami Maryi”.

Pieśń Z dawna Polski Tyś Królową powstała w drugiej połowie XIX w. Osnowę utworu, który przechodził rozmaite przeobrażenia, stanowił wiersz Kornela Ujejskiego pt. Grzeszni, senni, zapomniani z roku 1860. Stąd pierwotny tytuł brzmiał Grzeszni, senni, zapomniani, Ojcze nasz!. Pieśń wciąż jest śpiewana przy okazji wydarzeń religijnych i w ważnych momentach dziejowych. Mieli ją na ustach żołnierze Legionów Piłsudskiego, dzięki którym zyskała swą popularność w narodzie. Jak widać, powracają do niej kolejne pokolenia Polaków.

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Agnieszka Musiał #Bogusław Kaczmar #Małgorzata Hutek #Maryja #Olga Boczar #Z dawna Polski Tyś Królową
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej