“Królestwo” – gra planszowa

2018/07/4
grakrolestwo-ulotkaa6-druk-page-001-2.jpg

Wakacyjna pogoda sprawia czasem psikusa i nie można spędzić dnia na zewnątrz ze swoimi pociechami. Rozwiązaniem na chłodniejsze, deszczowe dni mogą być gry planszowe, a wśród nich jest wyjątkowy tytuł, który może rozwinąć nasze pociechy duchowo.

Królestwo to gra łącząca w sobie cechy gry strategicznej i przygodowej. Jej unikalną cechą jest zaakcentowanie zagadnień etycznych. Gra może mieć przez to znaczenie wychowawcze i formacyjne. Królestwo pozwala przećwiczyć uczestnikom w tzw. rzeczywistości wtórnej (czyli na płaszczyźnie zabawy) szereg wyborów moralnych. W toku rozgrywki poszczególne zdarzenia i wybory prowadzą do określonych konsekwencji, co pozwala dzieciom zauważyć związek między konkretnymi sytuacjami a wartościami, które się w nich ujawniają. Treści wychowawcze są ukryte pod warstwą fabuły, która rozwija się w zależności od postępów graczy (grę uzupełnia bajka, której dwie części należy odczytać przed i po rozgrywce).

Czym gra „Królestwo” różni się od innych gier?

  • Zadaniem gry nie jest sprawdzanie lub doskonalenie WIADOMOŚCI graczy (jak w grach edukacyjnych), lecz stworzenie okazji do ZASTOSOWANIA w trakcie zabawy wiedzy o tym, co jest dobre i złe oraz PRZEŻYCIA na płaszczyźnie fikcji konsekwencji, jakie przynoszą ze sobą wybory moralne.
  • Treść gry jest baśniowa, a przekaz Ewangeliczny dociera do dzieci nie przez GRAFIKĘ lub TEKST, ale poprzez MECHANIKĘ gry. Oznacza to, że gracz może PRZEĆWICZYĆ wybory i zachowania, o których mówi Biblia w trakcie „zwykłej” gry planszowej. Przyzwyczaja to do kierowania się wskazaniami sumienia w życiu codziennym.
  • Inaczej niż w większości gier o charakterze religijnym, we wspólnej rozgrywce mogą się spotkać osoby WIERZĄCE i NIEWIERZĄCE. Na żadnym etapie gry nie jest sprawdzana wiedza religijna. Doświadczenie pokazuje również, że większość dzieci nie orientuje się, że fabuła gry oparta jest na Ewangelii i mimo to, odczuwają dużą przyjemność z zabawy, opierając się w swoich wyborach na zasadach wg których są wychowywane.
/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#czas wolny #dzieci #edukacja #gra planszowa #królestwo #rozwój duchowy #wakacje #wypoczynek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej