Najważniejszy film religijny ostatnich lat z premierą w Watykanie

2019/03/7
najwazniejszy-film-religijny-ostatnich-lat-z-premiera-za-spizowa-brama.png

„Miłość i Miłosierdzie” podbija Watykan dokładnie 60 lat po zakazaniu szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia według wizji św. Faustyny!

6 marca 2019 roku w Watykanie odbyła się pra-premiera filmu „Miłość i Miłosierdzie” opowiadającego historię św. Faustyny Kowalskiej – zakonnicy, której wizje i misja dały początek kultowi Bożego Miłosierdzia. Uroczysty pokaz zorganizowano w wyjątkowym miejscu: sali kinowej Filmoteki Watykańskiej w Palazzo San Carlo za Spiżową Bramą.

„Wspaniały film ukazujący Boże Miłosierdzie” –Salvatore De Giorgi, Arcybiskup Palermo

W wydarzeniu wzięli udział twórcy filmu – reżyser Michał Kondrat, wcielająca się w rolę Faustyny Kamila Kamińska oraz Maciej Małysa – odtwórca roli Michała Sopoćki. Do Filmoteki Watykańskiej przybyli również dziennikarze i znamienici goście z różnych zakątków świata, a także dostojnicy Kurii Rzymskiej, wśród nich wikariusz generalny Jospeh G. Roesch czy Salvatore De Giorgi – arcybiskup Palermo.


Maciej Małysa, Kamila Kamińska i Michał Kondrat /materiały prasowe

Watykańska premiera ma także wymiar symboliczny, bowiem odbyła się w przeddzień 60-tej rocznicy wprowadzenia przez Stolicę Apostolską zakazu szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia według wizji siostry Faustyny. 6 marca 1959 roku Notyfikacja Świętego Oficjum głosiła, że wszystkie obrazy i pisma, które przedstawiają nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach proponowanych przez polską zakonnicę mają zostać usunięte z przestrzeni kościelnej. Zakaz ten obowiązywał przez 19 lat i został odwołany dopiero 15 kwietnia 1978 r. – głównie dzięki staraniom metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. 

„Film poruszył mnie do łez”- ks. Kazimierz Chwałek MIC, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów w USA

Papież Polak był największym propagatorem kultu Bożego Miłosierdzia: to on wyniósł Faustynę Kowalską na ołtarze i ogłosił ją świętą w 2000 roku. Dzięki jego staraniom, polska zakonnica i obraz, który powstał za jej sprawą, stały się symbolami kultu na całym świecie. Film „Miłość i Miłosierdzie”, który opowiada tę niezwykłą historię, w polskich kinach już 29 marca. „Wspaniały film ukazujący Boże Miłosierdzie” –Salvatore De Giorgi, Arcybiskup Palermo„Film poruszył mnie do łez”-ks. Kazimierz Chwałek MIC, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów w USA

„Ujmujący” – ks. Michał Król SJ

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Faustyna Kowalska #film #Miłość i Miłosierdzie #premiera #religia #slider #św. Faustyna Kowalska #św. Siostra Faustyna
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej