XVIII edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego

2012/11/28

Kapituła XVIII edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego obradująca w dniu 23 października 2012 r. w Białymstoku pod przewodnictwem J.E. ks. abp prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego przyznała tegoroczną nagrodę Pani prof. dr hab. Elżbiecie Feliksiak. Fundatorem nagrody jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” 

Nagroda została przyznana Pani Profesor za wybitne i rozległe badania nad polską kulturą na dawnych Kresach Rzeczypospolitej i kultywowanie chrześcijańskiego ethosu w badaniach nad literaturą XIX i XX wieku.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 20 listopada 2012 r. o godzinie 17.00 w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Spotkanie rozpoczęło wygłoszenie werdyktu Kapituły przez Panią Bogusławę Wencław – Kustosza Nagrody. Słowo do laureatki oraz do zaproszonych gości skierował J. E. Ks. Arcybiskup Edward Ozorowski nawiązując do badań nad kulturą Kresów. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. Franciszka Karpińskiego dla Pani prof. dr hab. Elżbiety Feliksiak. Wręczenia dokonał Pan Marek Koryciński – Wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z Panem Romualdem Gumienniakiem – Przewodniczącym Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Białymstoku. Pani dr Violetta Wejs – Milewska wygłosiła laudację. To przemówienie zawierało bogaty opis działalności laureatki na przestrzeni lat. W dalszej kolejności głos zabrała sama laureatka Pani prof. Elżbieta Feliksiak, która wyraziła wdzięczność za takie wyróżnienie oraz opowiedziała o swoim życiu i twórczości, a także o konkretnych momentach, które ją ukierunkowały. Następnie odbył się koncert muzyczny w wykonaniu uczniów ze Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku. Po tej części zaproszeni goście osobiście gratulowali laureatce, a także wzięli udział w poczęstunku zorganizowanym przez Stowarzyszenie.

 

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej