Home / Rozmaitości / Wielki mural z wizerunkiem Maryi w Łodzi
bez-tytulu.png

Wielki mural z wizerunkiem Maryi w Łodzi

Na ścianie kamienicy, przy ul. Wschodniej 80 w Łodzi, powstaje olbrzymi mural Matki Bożej. Jego autorką jest Paulina Nawrot. Obraz będzie nosił tytuł “Oblicze Piękna”.

Artystka podkreśla, że miejsce, które zostało wybrane jest bardzo charakterystyczne. Z jednej strony znajduje się zadbany budynek, z drugiej zniszczony nieużytek. Nabiera to symbolicznego wydźwięku – Maryja troszczy się o obydwa światy: ten zadbany i piękny oraz drugi, ubogi.

Pytanie jakie zadała sobie twórczyni muralu brzmi: czy piękno może zbawiać świat? Paulina Nawrot chce, aby jej dzieło zmuszało do refleksji nad wewnętrznym pięknem Maryi wynikającym nie z kultu, a z obecnego w Niej sacrum, a także do przemyśleń nad ciałem jako świątynią, której należy się szacunek, gdyż jest darem od Boga. Szacunek, a nie ubóstwianie czy poniżanie.

Do stworzenia muralu wykorzystanych zostanie 20 litrów farby. Planowany termin zakończenia prac to piątek 7 września, więc dzieło będzie gotowe na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Fundusze na powstanie muralu pochodzą ze stypendium artystycznego przyznanego przez Prezydenta Łodzi. W dziele pomagają osoby ze Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, działającej zwykle przy klasztorach dominikanów w całej Polsce.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce

Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więce

#ciało, #kamienica, #Łódź, #malowidło, #Maryja Panna, #Matka Boża, #mural, #obraz, #Paulina Nawrot, #piękno, #sztuka, #sztuka miejska