1 kwietnia w Katedrze Gnieźnieńskiej miało miejsce niecodzienne widowisko muzyczne: koncert jubileuszowy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski ,,Woda życia 966.’’ Koncert odbył się pod patronatem JE ks. abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Jego organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Wystąpili: Józef Skrzek, który koncert skomponował, Halina Frąckowiak, Ela Skrzek. Na organach katedralnych grał prof. Henryk Bator, śpiewał Chór Męski ,,Słowiki 60’’ im. Jana Szyrockiego ze Szczecina.
Wspaniała muzyka Józefa Skrzeka przeniosła nas do prastarej puszczy, przez którą popłynęła woda życia. Woda chrztu świętego. Anno domini 966 Mesco dux baptizatur – Mieszko został ochrzczony. I stało to się najprawdopodobniej w wigilię paschalną roku 966, czyli 14 kwietnia, bo tego dnia przypadała wtedy Wielkanoc.
Jak co roku, od 23 lat w kwietniu, członkowie Katolickiego Stowarzyszenie ”Civitas Christiana” przybyli z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha, pierwszego męczennika, który z Gniezna wyruszył nawracać Prusów. – Bóg kieruje działalnością ludzką. Naszym zadaniem jest odczytać wymowę jubileuszu – mówił na uroczystym posiedzeniu Rady Głównej prymas senior abp Henryk Muszyński. Wskazywał na fundamentalne znaczenie chrztu w życiu indywidualnym i wspólnotowym. Mówił o podstawach teologii jubileuszu, jego wymiarze historycznym, religijnym i o chrzcie jako fundamencie życia wspólnoty. Rada Główna Katolickiego Stowarzyszenia ”Civitas Christiana” podjęła Gnieźnieńską Uchwałę Jubileuszową z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na polskiej ziemi został podniesiony krzyż! Nie byłoby narodu bez chrześcijaństwa.
– Konsekwencją przyjętej wiary jest dawanie Chrystusowi świadectwa naszym życiem i słowem. Taka jest logika wiary, takie są konsekwencje bycia ochrzczonym. Niech każdy z nas jako wspólnota ”Civitas Christiana” postawi sobie pytanie: jak być dzisiaj misjonarzem. Świętowania 1050 rocznicy Chrztu Polski nie możemy łączyć z nostalgią za przeszłością. Musi nam pokazywać nadzieję w naszym kroczeniu za Jezusem. Apostołowie dawali świadectwo Chrystusowi. Ono nie było kierowane przeciwko komuś. Było głoszeniem łaski i mocy Boga, ukazywaniem Chrystusa, jego wyzwalającej mocy – mówił do pielgrzymów ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski.
Po uroczystej Mszy św. pielgrzymi pojechali na Lednickie Pola. Stąd nasz ród!
Anna Staniaszek
Relacja z wydarzenia już w majowym wydaniu Miesięcznika “Civitas Christiana”.
fot. Szymon Szczęsny
ss