Jak będziemy świętować 1050-lecie Chrztu Polski (WIDEO)

2016/01/20

Refleksja, dziękczynienie i świadectwo – to zdaniem Prymasa Polski Abp. Wojciecha Polaka słowa klucze Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. O szczegółach głównych uroczystości z udziałem władz państwowych i kościelnych poinformowano 20 stycznia br. podczas konferencji prasowej w Episkopacie Polski. 

Do obchodów milenijnych z roku 1966 nawiązał rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Adrianik. Przypomniał, że były one zakłócane przez władze komunistyczne. Podczas konferencji podkreślano wielokrotnie dwuwymiarowość obecnego jubileuszu, który będzie celebrowany w wymiarze religijnym i państwowym z udziałem Episkopatu Polski oraz władz RP. – 1050. rocznica będzie przebiegała w atmosferze “normalizacji” relacji na linii państwo-Kościół, o czym świadczy obecność na konferencji zarówno władz kościelnych, jak i państwowych – zauważył rzecznik.

W konferencji prasowej wziął udział marszałek sejmu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Parlament niepodległej Rzeczypospolitej faktycznie po raz pierwszy sięga do najstarszych fundamentów dziejów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne podjęte w 966 r. oraz Millenium z 1966 r. – powiedział marszałek Sejmu.

W prezentacji programu obchodów głównych uroczystości związanych z jubileuszem uczestniczyli także hierarchowie polskiego Kościoła – Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, a także historyk prof. Krzysztof Ożóg i muzyk Leopold Twardowski – twórca hymnu Gdzie chrzest, tam nadzieja skomponowanego w związku z obchodami.

50 lat po milenijnych uroczystościach, w sam dzień 14 kwietnia bieżącego roku, Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi – na czele z Legatem Papieskim i panem Prezydentem Andrzejem Dudą – będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny. Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie na krańce ziemi. Są oni wyrazem naszej wdzięczności za łaskę Chrztu św. oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła.

Tego dnia w Gnieźnie rozpoczną się także obrady Konferencji Episkopatu Polski, które z racji na nasz genius loci będą w dużej mierze zorientowane historycznie. Z prymasowskiego Gniezna popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym będziemy dziękować Bogu za wiarę, nadzieję i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą Ojczyznę w ciągu minionych 1050 lat. Jednocześnie będziemy prosili o łaskę wierności Bogu i Ewangelii oraz o potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi.

Księża Biskupi udadzą się także na Świętą Wyspę na Ostrowie Lednickim, by złożyć tam wyznanie wiary i wsłuchać się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia on i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie.

Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I. Film ten został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Do wydarzeń przygotowujących nas na 1050. rocznicę Chrztu Polski należy również X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach od 11 do 13 marca br. pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Nawiązujemy w ten sposób do faktu, iż chrzest Mieszka był początkiem historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich. We współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy da się odczuć wyraźną potrzebę głębokiej odnowy. Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu. Chcemy w Gnieźnie doświadczyć wyzwalającej mocy Ewangelii i być jej świadkami.

Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie są na początku XXI wieku ważnym miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez dyskusje, warsztaty, modlitwę i wydarzenia artystyczne wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swojej Ojczyzny i naszego wspólnego kontynentu.

Marcin Kluczyński

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

##Chrzest1050 #1000-lecie chrztu #966 #abp Stanisław Gądecki #abp Wojciech Polak #Andrzej Duda #chrzest polski #Episkopat #gniezno #Historia Polski #jubileusz chrześcijaństwa #KEP #komunizm #marszałek Sejmu Marek Kuchciński #marszałek Senatu Stanisław Karczewski #Mieszko #Ostrów Lednicki #Poznań #Prezydent RP #prymas polski #X Zjazd Gnieźnieński
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej