Nadzieje związane z Jubileuszem Chrztu Polski (WIDEO)

2016/4/14

Mam nadzieję, że ten czas Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski w Gnieźnie i w Poznaniu przyczyni się zarówno do pogłębienia naszej wiary w wymiarze osobistym, jak i zacieśni więzi jednoczące wszystkich Polaków – mówi w specjalnym wystąpieniu wideo bp Artur Grzegorz Miziński, sekretarz generalny KEP.

Głównymi tematami 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się 14 kwietnia w Gnieźnie i zakończy 16 kwietnia w Poznaniu, są Jubileusz Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży oraz problem uchodźców. Gościem specjalnym zebrania jest legat papieski na jubileuszowe uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski kard. Pietro Parolin. O nadziejach związanych z jubileuszem polskiego chrześcijaństwa mówi bp Artur Grzegorz Miziński, sekretarz generalny KEP.

Biskup Miziński zwraca uwagę na wyjątkowość tego zebrania, nie tylko dlatego, że odbywa się ono poza warszawską siedzibą Konferencji Episkopatu Polski, ale ze względu na okoliczności świętowania 1050. Rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie, czyli na ziemiach, gdzie ten akt się dokonał w 966 roku. – Tam zaczęła się Polska chrześcijańska, tam zaczęła się państwowość polska, tam Polska została włączono do rodziny narodów europejskich – podkreśla biskup. Hierarcha dodaje, że w perspektywie tych wydarzeń, pasterze polskiego Kościoła pochylają się dzisiaj  nad teraźniejszością i przyszłością. – Chcemy, czerpiąc ze źródła, patrzeć ufnie w przyszłość, bo gdzie chrzest, tam nadzieja – mówi bp Miziński.

W programie obrad znalazł się także wykład prof. Krzysztofa Ożoga, na temat dziejowych konsekwencji Chrztu Polski. Ponadto, biskupi zajmą się również stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i wizytą papieża Franciszka w Polsce. Jednym z głównych tematów zebrania będzie problem uchodźców. Biskupi podejmą również dyskusję o sprawach rodziny w Polsce i na świecie, w kontekście ogłoszonej 8 kwietnia br. posynodalnej adhortacji Ojca Świętego Franciszka „Amoris laetitia (Radość miłości).

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#1050 rocznica chrztu #bp Artur Grzegorz Miziński #chrzest polski #gniezno #KEP #Konferencja Episkpatu Polski
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej