ŚDM | Festiwal Młodych w 22 miastach

2016/07/15
festiwal-mlodych-sdm-2016-mapka.png

W ciągu trzech dni, od 27 do 29 lipca, aż w 22 miejscach odbędą się wydarzenia związane z Festiwalem Młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży. Kościoły Krakowa i okolic, place, parki, skwery i ogrody; boiska, hale, stadiony sportowe i instytucje kulturalne staną się miejscem spotkań modlitewnych oraz ewangelizacyjnych grup z Polski i z całego świata.

Festiwal Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży to program religijny i artystyczno-kulturalny, który odbywa się popołudniami i wieczorami w czasie trzech dni katechez (27-29.07), z wyjątkiem czasu przeznaczonego na Wydarzenia Centralne. Festiwal Młodych składa się z otwartych i bezpłatnych inicjatyw o charakterze artystycznym, religijnym oraz duchowym. W ramach tej części ŚDM można wybrać się na różnorodne koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne, etc. Festiwal Młodych jest ofertą przygotowaną dla pielgrzymów przez pielgrzymów – każdy ma szansę wziąć w nim udział nie tylko jako widz, ale także jako artysta czy organizator.
program ŚDM
Liczne wspólnoty, zgromadzenia i ruchy religijne dbają o duchowy aspekt Festiwalu Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży. W 2016 roku kościoły Krakowa i okolic, place, parki, skwery i ogrody; boiska, hale, stadiony sportowe i instytucje kulturalne staną się miejscem spotkań modlitewnych oraz ewangelizacyjnych grup z Polski i z całego świata.

Festiwal Młodych daje możliwość zaprezentowania różnorodnych zespołów chrześcijańskich. W tym czasie wystąpią zarówno powszechnie znani, jak i debiutujący artyści z wielu krajów, którzy swoim życiem i twórczością opowiadają o więzi z Bogiem. W poprzednich edycjach Światowych Dni Młodzieży na scenach muzycznych wystąpili m.in.: Magda Anioł, Tomek Kamiński, Gospel Rain, The Kelly Family czy Hillsong. W czasie trwania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w przestrzeni miejskiej pojawi się również kilka wystaw zaproponowanych nie tylko przez profesjonalnych artystów, ale też przez utalentowanych pielgrzymów. Temat tych wystaw będzie nawiązywał do przesłania ŚDM. Na scenach Festiwalu Młodych pojawią się hip-hopowcy, tancerze street dance’u i baletu. Przygotowywany program taneczny ukaże bogactwo i kreatywność młodych ludzi współczesnego Kościoła. Będzie też okazją do prezentacji wielokulturowości artystów ze wszystkich kontynentów, którzy swoim tańcem, ruchem i gestem głoszą chwałę Boga.

Światowe Dni Młodzieży to czas niezwykłego spotkania młodych z całego świata, a Festiwal Młodych  jest przestrzenią w której pielgrzymi mogą dzielić się swoimi talentami. Jednym z wydarzeń Festiwalu Młodych będzie Festiwal Sportu „Juliada”, w ramach którego zostaną zorganizowane trzy turnieje: piłki nożnej, streetballu i breakdance’u. Wydarzenia sportowe cieszą się wśród młodych ludzi wielką popularnością, a duch zdrowej rywalizacji umacnia relację z drugim człowiekiem. Zadaniem ŚDM jest budowanie wspólnoty pośród wszystkich, którzy przyjadą do Krakowa. Dlatego też w ramach Festiwalu Młodych planowany jest Festiwal Sportu – Juliada. Jednym proponowanych wydarzeń będzie Copa Católica – turniej piłki nożnej zorganizowany dla pielgrzymów.

Nazwa Festiwalu Sportu “Juliada” nawiązuje do Młodzieżowego Festiwalu Sportu, który już od prawie dwudziestu lat jest organizowany w Krakowie z inicjatywy Stowarzyszenia SIEMACHA i władz miasta. Każdego lata organizowane są rozgrywki sportowe dla młodych osób, które zostają w czasie wakacji w mieście. Hasłem przewodnim “Juliady” jest zawołanie “Kraków ufa młodym”.

W ramach Festiwalu Młodych planowane są także seanse filmowe organizowane w salach kinowych w Krakowie i strefie zakwaterowania pielgrzymów poza miastem. Wyświetlane filmy będą nawiązywały tematyką do Światowych Dni Młodzieży, a przede wszystkim do tegorocznego hasła „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Program seansów filmowych ukaże się wraz z programem pozostałych wydarzeń Festiwalu Młodych.

Więcej o wydarzeniach w ramach Festiwalu Młodych ŚDM: tutaj

Marcin Kluczyński
/ krakow2016.com

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#FDestiwal Młodych Kraków 2016 #papież Franciszek #ŚDM 2016 #Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej