Wielki impuls nadziei dla świata – konferencja prasowa przed ŚDM

2016/04/5

Każdy rzymski biskup wie, że wizyta w parafii musi zakończyć się spotkaniem z młodymi – takie słowa do polskich wiernych skierował o. Frederico Lombardi 4 kwietnia podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Konferencja prasowa była związana z wizytą papieską podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Polsce. Dlaczego Polska i dlaczego Rok Miłosierdzia? O. F. Lombardi mówił – sensem pontyfikatu papieża Franciszka jest Miłosierdzie, dlatego papież Franciszek nie wyobrażał sobie innej możliwości niż w tym szczególnym Roku Jubileuszu Miłosierdzia pielgrzymowanie do kraju, z którego pochodzą św. Faustyna i św. Jan Paweł II – dwoje wielkich propagatorów Bożego miłosierdzia i aby nie znaleźć się w tym szczególnym roku w kraju, w którym kult miłosierdzia Bożego ma swoje stałe miejsce w religijności. Papież Franciszek przybędzie do Krakowa, by celebrować Światowe Dni Młodzieży w miejscu fundamentalnym dla miłosierdzia Bożego.

O. Federiko Lombardi Rzecznik Stolicy Apostolskiej podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski 4 kwietnia 2016 r. / fot. pgw
O. Federiko Lombardi Rzecznik Stolicy Apostolskiej podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski 4 kwietnia 2016 r. / fot. pgw

– Franciszek spotka się z młodymi w sytuacji, kiedy przeżywamy w Europie trzecią wojnę światową, wojnę w kawałkach, wojnę pełzającą. Mamy wielkie procesy imigracyjne, kryzys ekologiczny – Także inne spotkania miały miejsce w bardzo ważnych momentach historycznych, np. w Toronto w 2002 r., po zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Pomimo, że te wydarzenia wzbudziły w ludziach wielki strach, ale i wielką potrzebę bycia razem ze swoją wspólnotą i z Bogiem.

O. F. Lombardi mówił, że ŚDM w Częstochowie w 1991 r. a ŚDM Krakowie w 2016 r. będą zupełnie inne. Jak wyjaśniał, w Częstochowie Jan Paweł II odnajdywał w młodych ludziach Europejczyków po upadku muru berlińskiego. Przypomniał, że spotkanie młodych w Częstochowie było pierwszym, które odbyło się w tej części Europy i pierwszym po upadku muru berlińskiego. Zgromadziło ono wówczas rzesze młodych ludzi z obszaru Europy Wschodniej. Tym razem papież Franciszek chce powiedzieć młodym coraggio i speranza – odwaga i nadzieja. Ponieważ młodzi stoją w obliczu wielkich zmian, papież będzie zachęcał młodych, by wobec tych problemów, kryzysów ekonomicznych, migracyjnych, lęku przed terrorem, wyszli naprzeciw z odwagą i nadzieją, żeby nie bali się z nimi skonfrontować. Wyrazem tej troski o dziś i jutro, jest niedawno opublikowana  encyklika Laudato ‘Si.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie  27 – 31 lipca, będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.

 

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Kraków 2016 #o. Frederico Lombardi #papież Franciszek #ŚDM #światowe dni młodzieży
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej