Na rynku wydawniczym w połowie 2021 roku pojawiło się czasopismo „WychowujMY!”. Jest to dwumiesięcznik poświęcony wyzwaniom współczesnego wychowania. Jak dotąd ukazało się czternaście numerów pisma.
Skład redakcji tworzą rodzice, dziadkowie, wychowawcy oraz psychologowie. Jak sami o sobie piszą, „chcą służyć wszystkim (…), zatroskanym o pełny i harmonijny rozwój młodego pokolenia”. Wydawcą dwumiesięcznika jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Każdy z numerów pisma był poświęcony konkretnemu zagadnieniu. W czternastu dotychczasowych wydaniach pojawiły się takie tematy, jak: „dzieciństwo w lockdownie”, „pokolenia”, „o czytaniu”, „radość rodzicielstwa”, „pasje, marzenia, ideały”, „zagrożona młodość”, „o zabawie”, „charakter”, „dziecięce dramaty”, „o chłopcach i dziewczynkach”, „przyjaźń i kochanie”, „odpowiedzialność”, „agresja” i „szkolne trudności”. Każde z zagadnień zostało rozłożone na czynniki pierwsze, ponieważ autorzy w swoich tekstach skupiali się na konkretnym wycinku z tematu numeru.
Prosty i przejrzysty layout umożliwia łatwe odnalezienie artykułów, a pogrupowanie materiałów w działy usprawnia poruszanie się po czasopiśmie. Wśród sekcji, które – moim zdaniem – zasługują na wyróżnienie jest dział „Spotkajmy się”. Można tu znaleźć mnóstwo inspiracji książkowych, filmowych lub związanych z grami planszowymi, które jednocześnie dotykają problematyki tematu numeru. Ciekawym działem są również „Klasycy wychowania”, w którym przypominane są m.in. sylwetki wielkich wychowawców, jak również wartości przez nich wyznawane.
Autorzy czasopisma postawili na nowo pytanie „jak wychowywać?” i na kilkudziesięciu kolejnych stronach chcą przekazać odbiorcom odpowiedzi, których wielu rodziców lub wychowawców może szukać. Dwumiesięcznik „WychowujMY!” to baza wiedzy, a także inspiracji o funkcjonowaniu i problemach dzieci w życiu rodzinnym, rówieśniczym oraz szkolnym. To odpowiednia lektura nie tylko dla obecnych, ale również przyszłych rodziców. Czasopismo jest wydawane zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wersje pdf są dostępne na stronie www.wychowujmy.pl, gdzie umieszczane są także wybrane artykuły.
Tekst pochodzi z kwartalnika Civitas Christiana nr 1 / styczeń-marzec 2024
/ab