Kościół w Niemczech przygotowuje liturgię domową na Boże Narodzenie

2020/11/19
bn
Źródło: pixabay

Święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa to dzień, gdy dla wiernych kościoła katolickiego wszystko rodzi się na nowo. W Księdze Daniela (4,23,3) czytamy: "Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia)". Dzień ten potwierdza także rzymski historyk chrześcijański Sekstus Juliusz Afrykański w swojej Chronographia z roku 221.

A jak będzie wyglądać narodziny Jezusa Chrystusa w czasie pandemii Covid-19? Z pomocą idzie Konferencja Biskupów Niemieckich, która chce wydać liturgię domową właśnie na czas Bożego Narodzenia przeznaczoną z uwzględnieniem osób, które w wyniku panującej pandemii koronawirusa będą podczas obowiązkowych kwarantanny lub co gorsza w trakcie trwania choroby. Dotyczyć będzie to wszystkich osób, które fizycznie nie będą mogły wziąść udziału w świątecznym nabożeństwie oraz we wspólnym przeżywaniu narodzin Pana Jezusa w świątyniach - o planach informuje rzecznik episkopatu Niemiec, Matthias Kopp. Rzecznik dodaję, iż "najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu na terenie całych Niemiec będą dostępne dwa informatory z wskazówkami do przeprowadzenia liturgii domowej na czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia". Rozdawane katalogi będą zawierały Ewangelię na Boże Narodzenie, a także zostaną napełnione kolędami oraz modlitwami.

Rozdawane foldery, które zostaną wydane wspólnie przy pomocy Konferencji Biskupów Niemieckich z Radą Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), będą także w wersji elektronicznej, dostępnej dla wszystkich w internecie. 

“Zdecydowaliśmy się na taką formę pomocy dla rodzin, które nie chcą się narazić na ryzyko zakażenia podczas nabożeństw bożonarodzeniowych, ale także z myślą o osobach starszych”, wyjawia Kopp. Dodaje, iż o dalszych postępowaniach będą decydować diecezje oraz rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju. Na chwilę obecną nikt nie jest w sanie przewidzieć jak będzie rozwijała się sytuacja w kraju i jakie będzie za sobą niosła dalsze konsekwencje, lecz „Boże Narodzenie będzie, choć obchodzić je będziemy w rożnej formie”.

 

opr. na podst.: ekai

zdjęcie: pixabay

/nd

1 MDK5849

Natalia Dąbrowska

Członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", aktywistka społeczna.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Boże Narodzenie
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej