Finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2016/06/5

Przed nami 20. finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbędzie się w dn. 6-7 czerwca br. w Niepokalanowie. W sumie, w ostatecznych eliminacjach spotka się 130 finalistów – przedstawicieli każdej diecezji wyłonionych w ramach wcześniejszych etapów konkursu z prawie 30 000 wszystkich uczestników.

Na program jubileuszowego finału konkursu biblijnego złożą się eliminacje testowe, do których jeszcze pierwszego dnia przystąpią wszyscy finaliści oraz część ustna, zaplanowana na drugi dzień pobytu w Niepokalanowie. Do drugiego etapu może awansować 7 uczestników, którym najlepiej powiedzie się w teście. Spośród nich, na podstawie losowanych zestawów pytań, komisja konkursowa wyłoni troje zwycięzców tegorocznego konkursu.

W drugim dniu pobytu, uczestnicy będą mogli od rana zwiedzić z przewodnikami Niepokalanów, a o godz. 11.00 wezmą udział w Eucharystii, którą w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask będzie sprawował biskup pomocniczy lwowski Marian Buczek oraz kapłani związani z konkursem biblijnym.

Po Mszy św. nastąpi odczytanie protokołu części pisemnej konkursu i siedmioro wyłonionych na jej podstawie uczestników przystąpi do części ustnej, by rywalizować o miejsca na podium. Zakres pytań finałowych obejmie Pieśń nad pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza i List do Efezjan wraz z wprowadzeniami, przypisami i słownikiem pojęć.

Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy matematyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na zagraniczne pielgrzymki, m.in. do Ziemi Świętej i Rzymu. Fundatorem głównych nagród w finale jest firma Grupa Inco SA.

Poza eliminacjami konkursowymi organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” przygotowują dla uczestników m.in. nabożeństwo Słowa Bożego i koncert zespołu Siewcy Lednicy. Podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego na placu przed bazyliką w Niepokalanowie zostanie zaprezentowany dar uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Ojca Świętego Franciszka. Przez cały rok, we wszystkich diecezjach, młodzi przepisywali na specjalnym materiale treść papieskiej adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium. Poszczególne fragmenty stworzyły 300-metrową całość, którą otrzyma papież podczas wizyty na Światowych Dniach Młodzieży. Jubileusz konkursu jest również powodem do podsumowań i podziękowań. Corocznie w konkursie biblijnym bierze udział niemal 30 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To w dużej mierze zasługa katechetów, którzy zachęcają i mobilizują młodzież do udziału. Wielu z nich organizuje dodatkowe zajęcia, warsztaty, spotkania pozalekcyjne związane z tematyką konkursową. Dlatego organizatorzy postanowili docenić wysiłek tych, którzy w to dzieło są zaangażowani od samego początku. Dziesięcioro takich katechetów z różnych diecezji zostało zaproszonych specjalnie do Niepokalanowa, by wziąć udział w celebracji jubileuszu i odebrać podziękowania oraz pamiątkowe medale za ich wkład w sukces konkursu.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej należy do sztandarowych działań Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i od dwudziestu lat, niezmiennie, stanowi konkretną formę dotarcia ze słowem Bożym do szerokiego grona młodych. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem finału.

PROGRAM FINAŁU XX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ
Niepokalanów, 6-7 czerwca 2016 r.

 6 czerwca 2016 r. (poniedziałek)
  10.30-11.30 Przyjazd i zakwaterowanie

12.30-13.30 Obiad (Dom św. Teresy od Dzieciątka Jezus)

14.00 Nabożeństwo Słowa (Kaplica św. Maksymiliana)

15.30-16.30 ETAP PISEMNY (AULA ŚW. BONAWENTURY)
Spotkanie z Opiekunami (Dom św. Teresy od Dzieciątka Jezus)

16.45-17.45 Kolacja (Dom św. Teresy od Dzieciątka Jezus)

19.00 Koncert zespołu Siewcy Lednicy (Aula św. Bonawentury)

21.00 Apel Jasnogórski (Przy pomniku św. Maksymiliana)
7 czerwca 2014 r. (wtorek)
8.00-9.30 Śniadanie (Dom św. Teresy od Dzieciątka Jezus)

9.30-10.30 Zwiedzanie Niepokalanowa

11.00 Eucharystia

Pamiątkowe zdjęcie (schody przed Bazyliką)

12.30 Ogłoszenie wyników części pisemnej
ETAP USTNY (AULA ŚW. BONAWENTURY)
WRĘCZENIE NAGRÓD
ZAKOŃCZENIE

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Evengelii Gaudium #Niepokalanów #papież Franciszek #ŚDM
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej