Program 37. Pielgrzymki “Civitas Christiana” na Jasną Górę

2017/05/11
fot.jpg

Jak co roku, już za kilka tygodni, 26–27 maja staniemy we wspólnocie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przed obliczem Królowej Polski na Jasnej Górze. Razem z  naszym patronem, kard. Stefanem Wyszyńskim, oddamy hołd Częstochowskiej Madonnie, naszej Matce.

Ona jak zwykle czeka na nas, swoje dzieci, i zaprasza do podążania za Synem. Tegoroczna 37. Ogólnopolska Pielgrzymka nabiera szczególnego wymiaru w kontekście jubileuszu 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wydarzenie z 1717 r. było owocem wielowiekowej czci Polaków dla Matki Najświętszej, a wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, Ojciec Święty, przyozdobił ten obraz koronami. Było to pierwsze takie wydarzenie w świecie poza Rzymem. Dekret wydał i korony przekazał papież Klemens XI. Sejm z 1764 r. nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. Nasze narodowe oddanie Jasnogórskiej Maryi potwierdziły również obecnie najwyższe władze Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzją Sejmu i Senatu 2017 rok został ustanowiony Rokiem Jubileuszowym Koronacji Obrazu.
W wielki jubileusz wpisuje się i nasz mniejszy, 20. rocznica włączenia Stowarzyszenia w grono wspólnot katolickich, co miało miejsce właśnie na Jasnej Górze.
Okazji do wdzięczności Maryi jest więc wiele. Paulini przypominają, że najpiękniejszym darem wotywnym są nasze przemienione serca. Zachęcają do tworzenia „żywej korony”. To inicjatywa polegająca na składaniu duchowych darów Matce Bożej. Pielgrzymi zapisują swe postanowienia (drobne lub wielkie) na odwrocie własnych zdjęć i składają na Jasnej Górze. Zachęcamy, by jako wspólnota „Civitas Christiana” przygotować zdjęcia członków naszych oddziałów (grupowe oddziałów okręgowych lub miejskich), podjąć wspólnotową inicjatywę duchową (może np. modlitwę za Ojczyznę), dołączyć postanowienia do zdjęć i przywieźć do Częstochowy. W zamian otrzymamy wizerunek Matki Bożej z modlitwą zawierzenia.
W Roku Jubileuszowym, nawiedzając w pielgrzymce Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze i uczestnicząc w świętych obrzędach przed ukoronowanym wizerunkiem, można uzyskać łaskę odpustu zupełnego, pokornie prosząc Boga przez Maryję o wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o obronę rodzin, świata i Kościoła, a także za osobę Ojca Świętego.
Spotkania „Civitas Christiana” na Jasnej Górze od początku odbywają się w rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i nie tylko są okazją do przypominania nauki Prymasa Tysiąclecia, ale i wielkim wołaniem o wyniesienie go na ołtarze. Znalazło to szczególny wyraz w Aktach Zawierzenia składanych corocznie, począwszy od 1992 r. Tak jest do dzisiaj.

PROGRAM 37. OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMKI KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA
„CIVITAS CHRISTIANA”
NA JASNĄ GÓRĘ, 26–27 MAJA 2017

PIĄTEK – 26 MAJA

17.30 – rozpoczęcie pielgrzymki pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego, powitanie przez ojców paulinów, spotkanie z o. Jerzym Tomzińskim – przejście przez jubileuszową bramę w  300. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej – modlitwa zawierzenia.

18.00 – program artystyczny w reżyserii Romana Kołakowskiego, kompozytora, poety, piosenkarza, gitarzysty, reżysera teatralnego i estradowego, autora wielkich widowisk plenerowych

21.00 – udział w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Nowaka, metropolity seniora archidiecezji częstochowskiej

21.30 – procesja światła na placu przed szczytem Jasnej Góry i jubileuszowa modlitwa różańcowa połączona z błaganiem o beatyfikację kard.  Stefana Wyszyńskiego

SOBOTA – 27 MAJA

10.00 – droga krzyżowa po wałach Jasnej Góry – spotkanie przed pierwszą stacją (uwaga! jest remont) i wejście na Wały od strony Bramy Papieskiej

Ok. 12.00 – możliwość zwiedzania wystawy Regina mundi, Regina Poloniae. Regalia Matki Bożej (Sala Rycerska na Jasnej Górze)

13.30 – uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego

Izabela Tyras

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #częstochowa #Jasna Góra
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej