Łomża: spotkanie formacyjne “Prawo do strajku  w dokumentach KNS”

2019/06/5
lomza-spotkanie-formacyjne-prawo-do-strajku-w-dokumentach-kns.png

Zapraszamy na spotkanie formacyjne Prawo do strajku  w dokumentach KNS. Prelegentem spotkania będzie dr Tadeusz Kowalewski.

Spotkanie odbędzie się O6.05.2019 czwartek, 18.00- 19.30, KS Civitas Christiana w Łomży ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 2 lok 9.

Myśli wprowadzajcie do dyskusji:

Śp. Ks. prof  J. Kądziela, w opracowaniu  “O związkach zawodowych” stwierdził „Leon XIII akceptuje naciskową funkcję związków zawodowych i przyznaje im prawo do strajków jako do środka obrony interesów pracowniczych przed wyzyskiem pracodawców, zachęca jednakże do unikania tej formy walki i proponuje zastąpienie jej instytucją stałego arbitrażu o charakterze przymusowym”  (por. Rerum novarum 31)

11 października 1992 roku Jan Paweł II podpisał Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK)39. W Katechizmie są dwa zdania mówiące o moralnej ocenie strajku: „Strajk jest moralnie uprawniony, jeżeli jest środkiem nieuniknionym, a nawet koniecznym, ze względu na proporcjonalną korzyść.

Staje się on moralnie nie do przyjęcia, gdy towarzyszy mu przemoc lub też gdy wyznacza mu się cele bezpośrednio nie związane z warunkami pracy lub sprzeczne z dobrem wspólnym” (KKK 2435).

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#formacja #Katechizm Kościoła Katolickiego #kościół katolicki #spotkanie #spotkanie formacyjne
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej