Przed nami etapy diecezjalne XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2016/04/20

We wtorek 26 kwietnia br. na poziomie każdej z polskich diecezji rozstrzygną się kolejne etapy XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Przystąpi do nich młodzież z blisko 1400 szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

W etapach diecezjalnych Konkursu Biblijnego wezmą udział reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych, w których wcześniej, 15 marca br., zostały przeprowadzone eliminacje szkolne. Na ich podstawie, spośród prawie 30 000 młodych, wyłoniono troje najlepszych przedstawicieli każdej placówki, którzy spotkają się na szczeblach swoich diecezji, by rywalizować o awans do finału i zdobyć indeksy na wyższe uczelnie oraz zagraniczne pielgrzymki, będące nagrodami głównymi.

Na formułę tego etapu składa się część pisemna i ustna. Najpierw uczestnicy przystąpią do testu składającego się z 45 pytań. Zagadnienia będą dotyczyły tegorocznego zakresu merytorycznego, czyli Pieśni nad Pieśniami, Ewangelii wg św. Mateusza i Listu do Efezjan. Na rozwiązanie całości młodzi bibliści będą mieli 45 minut. Arkusz pytań jest jednolity dla wszystkich diecezji, podobnie jak system oceny – opracowany wcześniej przez specjalnie powołaną komisję pod kierunkiem biblisty ks. prof. dr. hab. Mirosława Wróbla (KUL). Nad przebiegiem etapów w diecezjach czuwa sztab kilkudziesięciu koordynatorów z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ich troską jest nie tylko prawidłowe przeprowadzenie eliminacji, ale również zadbanie, by młodzi przy tej okazji mogli doświadczyć spotkania z żywym Słowem, którym jest Chrystus. Dlatego tej części konkursu towarzyszą Msze święte czy nabożeństwa Bożego słowa. Etapom diecezjalnym patronują pasterze poszczególnych diecezji, zaś cały konkurs otoczył swoim błogosławieństwem Ojciec Święty Franciszek, prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Z okazji jubileuszu konkursu młodzi przygotowują także specjalny dar dla papieża Franciszka. Będzie to przepisana własnoręcznie przez uczestników treść adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium (pol. Radość Ewangelii). Każda z diecezji przygotowuje na specjalnym materiale poszczególne fragmenty, które następnie zostaną połączone w jedną, 300-metrową całość. Tworzenie tego niezwykłego dzieła odbywa się przy okazji warsztatów biblijnych związanych z konkursem, a w wielu diecezjach będzie także elementem programów etapów diecezjalnych. – Poprzez ten oryginalny i pracochłonny dar, nasi uczestnicy chcą wyrazić nie tylko wdzięczność za papieskie błogosławieństwo, ale również okazać swoje przywiązanie do osoby Ojca Świętego i jego nauczania. Nieprzypadkowy jest również wybór treści, o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie – zwraca uwagę Beata Zembrzycka, krajowa koordynator konkursu. W specjalnym liście, który organizatorzy otrzymali ze Stolicy Apostolskiej czytamy, że „Jego Świątobliwość życzy, by kolejne etapy tego wydarzenia: szkolny, diecezjalny, ogólnopolski były dla wszystkich okazją do obcowania z Pismem Świętym, spotkania z Chrystusem i doświadczenia Jego przyjaźni”. Ojciec Święty życzy również, aby ten „czas Bożej rywalizacji obfitował głębią przeżyć religijnych, bogactwem przemyśleń, skupieniem, zdobywaną wiedzą i ewangelicznym entuzjazmem” – czytamy w liście.

Jedną z form nagród dla trojga najlepszych z każdej diecezji jest możliwość bezpłatnego udziału, wraz ze swymi katechetami, w dwudniowym IX Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Tegoroczny zjazd odbędzie się 12 i 13 maja br., a jego tematyka będzie stanowiła przygotowanie do finału konkursu. W programie pojawią się też akcenty nawiązujące wprost do Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży, m.in. przejście przez jasnogórską Bramę Miłosierdzia czy przypomnienie spotkania, jakie w 1991 r. odbył na Jasnej Górze z młodymi całego świata papież Jan Paweł II. Data 13 maja jest związana z cudownym ocaleniem życia tego świętego, dlatego młodzi będą mieli okazję do modlitwy przy niezwykłej relikwii, jaką stanowi przestrzelony pas papieskiej sutanny – niemy świadek tragicznego wydarzenia z rzymskiego Placu Świętego Piotra, z 1981 roku.

Finał 20. edycji konkursu biblijnego zaplanowano na 6-7 czerwca br. w Niepokalanowie. Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Stanisław Gądecki #abp Wojciech Polak #civitas christiana #Etap diecezjalny XX Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #Konkurs Biblijny 2016 #papież Franciszek
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej