VI Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich

2014/06/18

30 czerwca w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się VI Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich. Wielkopolscy samorządowcy, którzy w swych małych ojczyznach budują pamięć o św. Janie Pawle II, od kilku lat ożywiają papieskie nauczanie w ramach „Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich”, które co roku, począwszy od 2009, odbywa się w kolejnych miastach naszego województwa i naszej archidiecezji. Wydaje się, że przedsięwzięcie to trwale wpisało się już w kalendarz wielkopolskich działań samorządowych.

Intencją pomysłodawcy i współorganizatora tej corocznej inicjatywy, którym jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, jej niejako istotą, jest podtrzymywanie żywej pamięci o papieżu Polaku jako głosicielu uniwersalnych prawd i obrońcy wartości chrześcijańskich. Wyrazem tej postawy jest nadawanie Janowi Pawłowi II tytułu honorowego obywatela wielu miejscowości, stawianie pomników (niestety, nie zawsze interesujących artystycznie), nadawanie jego imienia ulicom, placom, szkołom i innym obiektom użyteczności publicznej. W Wielkopolsce inicjatywa ta przybrała formę już w pewnym sensie zorganizowanego ruchu na poziomie samorządów – właśnie takiego „Forum”. Należy tylko przyklasnąć temu, że wielkopolscy samorządowcy zechcieli podjąć takie działania, które mają na celu pogłębianie zaangażowania społeczno-religijnego w lokalnych społecznościach oraz wymianę doświadczeń. Działania te zapewne służą integracji własnych środowisk lokalnych wokół postaci św. Jana Pawła, a ponadto ukazują go jako wzorzec wartości i postaw, które mogą być pomocne w kształtowaniu etosu wspólnotowego, służąc wzmacnianiu tożsamości kulturowej i społecznej konkretnego środowiska.

Arcybiskup Stanisław Gądecki – metropolita poznański, a dziś już także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, uczestnicząc w ubiegłym roku w „Forum”, które miało miejsce w Obornikach, powiedział, że„to dzięki takim działaniom umacnia się i pogłębia pamięć o Janie Pawle II, jego pojmowaniu i realizacji człowieczeństwa. Chrześcijańska zaś pamięć obejmuje Boga, historię zbawienia, Ojczyznę, dzieła ludzkie i konkretnego człowieka i oznacza otwieranie się na łaski Boże, szukanie prawdy i duchowej mocy. Czyniąc to, samorządowcy stają się strażnikami chrześcijańskiej pamięci, której trwanie jest fundamentem kultury polskiej, opartej na wartościach chrześcijańskich”.

Tegoroczne, VI już „Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich” odbędzie się 30 czerwca br. w Środzie Wielkopolskiej. Poprzednie miały miejsce w Wolsztynie, Grodzisku Wlkp., Wrześni, Puszczykowie i we wspomnianych już Obornikach. Tym razem będzie ono miało szczególne znaczenie z racji niedawnej kanonizacji Jana Pawła II. To ważne wydarzenie samorządowe zostanie bowiem połączone z parafialną uroczystością wprowadzenia relikwii świętego Jana Pawła II do średzkiej kolegiaty. Swój udział zapowiedział abp Stanisław Gądecki, który będzie przewodniczyć Mszy świętej dziękczynnej za kanonizację polskiego papieża o godz. 20.00.

Wiemy, że Ojciec Święty Franciszek tuż po kanonizacji Jana Pawła ogłosił go Papieżem Rodzin. Uczynił to, jak się wydaje, zgodnie z sugestią wyrażoną jeszcze przez samego Jana Pawła II. Dlatego też organizatorzy tegorocznego Forum w Środzie, gdzie tamtejszemu samorządowi sprawy rodziny zdają się leżeć szczególnie na sercu, hasłem „Forum” postanowili uczynić jeden z ważnych cytatów św. Jana Pawła II na temat rodziny: „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”.

O godz. 11.00 rozpocznie się część oficjalna „Forum”, po czym będzie realizowany przewidziany program. W części referatowej uczestnicy wysłuchają wykładu ks. prof. Pawła Bortkiewicza z UAM Rodzina wspólnotą życia, miłości i wychowania człowieka w nauczaniu świętego Jana Pawła II, a następnie Jacek Sapa z warszawskiego Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny przedstawi Prezentację „Dekalogu” samorządowca przyjaznego rodzinie. W dalszej części w ramach zaplanowanej dyskusji swoje inicjatywy na rzecz rodziny przedłożą samorządowcy z niektórych miejscowości wielkopolskich i sąsiednich województw.

Bogaty program zakończy już w późniejszych godzinach wieczornych spektakl słowno-muzyczny według pomysłu Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego z muzyką Józefa Skrzeka, pt. Kazania Świętokrzyskie.

Włodzimierz J. Chrzanowski

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Gądecki #Środa Wielkopolska #Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej