VIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią

2015/4/30

Zwycięzcy etapów diecezjalnych XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotkają się w dn. 13–14 maja br. na Jasnej Górze, by wziąć udział w przygotowaniach do czerwcowego finału konkursu.

spotkanie_mlodych_z_biblia_2015

Organizowane po raz 8. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią w Częstochowie będzie miało charakter formacyjno-warsztatowy, a jego założeniem jest duchowe i merytoryczne przygotowanie uczestników do finału Konkursu Biblijnego, który odbędzie się 1 i 2 czerwca w Niepokalanowie. Chodzi również o zawiązanie wspólnoty między młodymi z różnych diecezji, bowiem organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreślają, że w tym dziele nie chodzi o rywalizację samą w sobie, ani też o samą tylko księgę, lecz o poznanie i przyjęcie Wcielonego Słowa.

Zaproszenie do udziału w częstochowskim spotkaniu otrzymali zwycięzcy etapów diecezjalnych XIX Konkursu Biblijnego, które odbyły się w całej Polsce 21 kwietnia br. Zgodnie z regulaminem eliminacji, do finału może zakwalifikować się troje najlepszych z każdej diecezji. To oni, wraz ze swymi katechetami, udadzą się jeszcze w maju na Jasną Górę, by podziękować za dotychczasowe zwycięstwa i za wstawiennictwem Matki Chrystusa prosić o kolejne – nie tylko konkursowe. W sumie organizatorzy spodziewają się ok. 130 osób. Można powiedzieć, że udział w Spotkaniu Młodych z Biblią to swego rodzaju nagroda dla finalistów, bowiem ich pobyt finansuje „Civitas Christiana”.

Pierwszego dnia, młodzież weźmie udział w dwóch konferencjach, z których jedna będzie nawiązywała tematycznie do realizowanego w tym roku duszpasterskim hasła „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, druga zaś ukaże uczestnikom Maryję, jako Matkę Słowa Wcielonego. Młodzi odwiedzą także Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie. Prymas Tysiąclecia jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które za cel obrało sobie także popularyzowanie jego postaci i nauczania, a obecnie przeżywa ogólnopolską modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji tego Sługi Bożego – za przyczyną św. Jana Pawła II, którego relikwie peregrynują w oddziałach Stowarzyszenia.

Istotnym akcentem spotkania jest zawsze Eucharystia, w której wspólnota dokonuje się najpełniej. W tym roku będzie ją celebrował w Kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Mszy św. „młodzi bibliści” poprowadzą modlitwę różańcową, w której zostaną zaproszeni do zawierzenia się matczynemu sercu Bogarodzicy. Jeszcze w tym samym dniu uczestnicy przejadą do Olsztyna k. Częstochowy, gdzie w Ośrodku Rekolekcyjnym Święta Puszcza będzie realizowany dalszy program spotkania, na który złoży się nabożeństwo majowe u szczytu „Jasnogórskiego Giewontu” oraz wieczorne spotkanie integracyjne przy ognisku.

W drugim dniu zostaną poprowadzone warsztaty związane z tegorocznym zakresem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, na który składa się Księga Jonasza, Ewangelia wg św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. Odbędą się one w dwóch grupach podzielonych tematycznie na Stary i Nowy Testament. Finaliści poznają bliżej zagadnienia konkursowe, na które powinni zwrócić uwagę przygotowując się do udziału w ostatecznych zmaganiach.

Nieprzypadkowa jest data spotkania, którego ważnym elementem od samego początku jest wspomnienie cudownego ocalenia życia papieża z Polski – św. Jana Pawła II, które miało miejsce 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec Święty był głęboko przekonany, że zawdzięcza je matczynej opiece Maryi. W rok po tym wydarzeniu, złożył dla niej jako wotum pocisk, pochodzący z broni tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağcy. Nabój wyjęty po zamachu z ciała Jana Pawła II został umieszczony w koronie figury Matki Bożej w Fatimie. Drugim niemym świadkiem tego wydarzenia jest przestrzelony pas papieskiej sutanny, który Jan Paweł II przekazał na Jasną Górę w roku 1983 – tam bowiem od początku zawierzył Matce Bożej swoją osobę, Kościół, Polskę i świat. Naznaczony krwią świętego, upubliczniony od 2004 r., stanowi dziś niepowtarzalną relikwię tego Świętego i znak, że dla Boga nie ma sytuacji beznadziejnych. Młodzi ze wszystkich diecezji mają okazję dotknąć także tamtych wydarzeń, by powrócili do swych środowisk jako świadkowie wielkich rzeczy, jakich dokonuje moc zawierzenia Bogu, szczególnie przez wstawiennictwo Maryi.

Marcin Kluczyński

Program VIII Spotkania Młodych z Biblią w Częstochowie

13 maja (środa)
10.30-10.45 – recepcja (Kaplica Różańcowa na Jasnej Górze)
10.45 – rozpoczęcie spotkania
11.00 – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – konferencja „U Matki Słowa”
12.30 – wyjście do Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego (ul. Ks. Wyszyńskiego 12)
14.30 – obiad w barze Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze
15.30 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, JE abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
16.00 – Modlitwa różańcowa w Kaplicy Matki Bożej prowadzona przez uczestników spotkania
17.00 – wyjazd autobusem do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy
(odjazd z gł. parkingu jasnogórskiego k. Domu Pielgrzyma)
18.30 – kolacja w Ośrodku św. Puszcza
19.15 – wyjście na „Jasnogórski Giewont” – nabożeństwo majowe w plenerze
21.00 – ognisko – spotkanie integracyjne

14 maja (czwartek)
7.30 – Msza św. w kaplicy Domu Rekolekcyjnego
8.00 – śniadanie
8.45 – warsztaty biblijne – praca w grupach
1. Księga Jonasza
2. Ewangelia wg św. Łukasza i Dzieje Apostolskie
12.30 – obiad
13.15 – zakończenie spotkania, wyjazd do Częstochowy

Patronem medialnym wydarzenia jest Miesięcznik “Civitas Christiana”

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #OKWB #spotkania młodych
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej