Finałowe eliminacje tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, odbędą się w dniach 1–2 czerwca 2015 r. w Niepokalanowie.
Przystąpią do nich reprezentanci wszystkich polskich diecezji, którzy znaleźli się w trójce zwycięzców na etapach diecezjalnych, przeprowadzonych w całej Polsce 21 kwietnia br. W skali kraju wzięło w nich wówczas udział ok. 2000 uczestników, wyłonionych z 30 000 wszystkich biorących udział w tej edycji. Sekretariat konkursu spodziewa się w Niepokalanowie 130 „młodych biblistów”, dla których obok sprawdzianu wiedzy składającego się z części pisemnej i ustnej przygotowywane jest prawdziwe Święto Słowa i przestrzeń do tworzenia wspólnoty młodego Kościoła.
Poza eliminacjami, złożonymi z części pisemnej i ustnej, uczestnicy jeszcze pierwszego dnia wezmą udział w nabożeństwie Słowa, które będą współanimowali, oraz przeniosą się w artystyczną podróż do Ziemi Świętej, a to za sprawą wyjątkowego koncertu-świadectwa – z akompaniamentem instrumentów biblijnych, w wykonaniu muzyka i podróżnika po miejscach świętych, Michała Kaczora. Centralnym punktem finałowego spotkania będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Szlachetki z archidiecezji gdańskiej, celebrowana z udziałem księży związanych z konkursem.
Młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych będą towarzyszyli w Niepokalanowie ich katecheci, w tym szerokie grono księży i sióstr zakonnych. Wcześniej, w znakomitej większości, uczestniczyli oni w VIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią, które odbyło się 13–14 maja br. na Jasnej Górze. Stanowiło ono pewną formę nagrody dla zwycięzców etapów diecezjalnych i miało charakter formacyjno-warsztatowy, przygotowujący do czerwcowych zmagań finałowych. Tegoroczny zakres konkursu biblijnego obejmuje Księgę Jonasza, Ewangelię według św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. W ten sposób tematyka konkursowa wpisuje się w program duszpasterski Kościoła w Polsce, który przebiega pod hasłem Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!
Co roku troską organizatorów jest, by finały konkursu biblijnego przyczyniały się do rozmiłowania młodych w słowie Chrystusa i budowały wśród nich autentyczną wspólnotę Jego uczniów. Do tego zmierzają również inne metody formacji biblijnej, podejmowane wokół tego dzieła: warsztaty, spotkania modlitewne i ukazywanie ludzi, którzy swoje życie oparli na Ewangelii, o co w ciągu całego roku starają się koordynatorzy w różnych diecezjach.
Inspirujący i ożywczy dla organizatorów jest w tym dziele pontyfikat papieża Franciszka, w którym tak wyraźnie zaznaczona jest potrzeba zwrócenia się wiernych ku Ewangelii, by czerpać z niej nie tylko życiowe wskazówki, ale także autentyczną radość, która jest zupełnie inna od tej, jaką oferuje człowiekowi świat.
Na zwycięzców tej edycji czekają indeksy uprawniające do podjęcia nauki bez egzaminów wstępnych, w trybie dziennym, na 14 kierunkach studiów, takich jak: teologia, historia, filozofia, ale także dziennikarstwo i komunikacja społeczna, socjologia lub politologia. Ich fundatorem jest 11 renomowanych uczelni wyższych, w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Białostocki.
Ponadto trzy pierwsze miejsca premiowane są pielgrzymkami do Ziemi Świętej i Rzymu, które przysługują także katechetom zwycięzców konkursu. Na laureatów czekają również ciekawe zestawy książkowe, upominki rzeczowe i prenumeraty czasopism katolickich. Fundatorem głównych nagród w finale jest firma Grupa INCO S.A. oraz Biuro Turystyki i Transportu Novum Travel z Więcborka.
Honorowy patronat nad XIX Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej objęli abp Wojciech Polak – prymas Polski i abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz szerokie grono ordynariuszy polskich diecezji.
Konkurs biblijny organizowany od 19. lat przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” należy do najważniejszych projektów realizowanych przez tę organizację i stanowi jedno z największych dzieł formacyjnych, które co roku obejmuje 30 000 młodych ludzi w wieku ponadgimnazjalnym. Stowarzyszenie jako misję obrało sobie kształtowanie dojrzałych postaw chrześcijańskich laikatu w sferach takich, jak kultura, edukacja, działania na rzecz rodziny, pracy i samorządności, by odpowiedzialnie współkształtować rzeczywistość polską, w myśl nauczania społecznego Kościoła.
Marcin Kluczyński
mk