Wrocławskie spotkania z Biblią

2015/11/30

Wrocławski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” zaprasza na spotkanie z ks. prof. Rajmundem Pietkiewiczem, autorem monografii poświęconej Biblii Tysiąclecia, które odbędzie się w poniedziałek 30 listopada br. o godz. 17.00 w lokalu Stowarzyszenia, przy ul. Kuźniczej 11-1 (Ip.).

Rola Biblii Tysiąclecia na przełomie ostatnich 50 lat

30 listopada 2015 (poniedziałek)
godz. 17:00
„Civitas Christiana”

Wrocław, ul. Kuźnicza 11-13 (I p.)

W swej publikacji duchowny pisze o kulisach inicjatywy tego tłumaczenia oraz o wielu kontrowersjach, jakie pojawiały się w ciągu poszczególnych etapów prac. Książka pt. Biblia Polonorum ukazuje się z okazji 50-lecia wydania Biblii Tysiąclecia (1965-2015) i stanowi próbę podsumowania jej historii, oddając przy tym hołd osobom i instytucjom, które podjęły się trudu prac translatorskich, redakcyjnych i wydawniczych.

W bieżącym roku mija 50 lat od ukazania się pierwszego wydania Biblii Tysiąclecia, uważanej obecnie za oficjalny przekład Pisma Świętego w Kościele katolickim w Polsce, jest on powszechnie stosowany w liturgii i w katechezie. Jednocześnie jest to pierwszy katolicki przekład z języków oryginalnych na polszczyznę i pierwszy ukończony przekład na nasz język od czasów renesansu. Stosunkowo długi dystans czasowy umożliwia spokojną refleksję nad jego historią, oraz rolą w dziejach kultury religijnej w naszym kraju.

w - Kopia

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #kuźnicza #spotkania z Biblią #Wroław
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej