Gala 20-lecia statusu organizacji katolickiej Stowarzyszenia “Civitas Christiana” | Relacja

2017/05/10
imgp0821.jpg

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” 9 maja 2017 r. uroczyście świętowało jubileusz 20-lecia nadania mu statusu organizacji katolickiej. Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą świętą w warszawskiej Bazylice Katedralnej Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego warszawskiego i doktora nauk społecznych Piotra Jareckiego. W kazaniu ksiądz biskup nawiązał do Ewangelii na minioną Niedzielę Dobrego Pasterza.

– Niedziela rozpoczęła tydzień modlitw o powołania kapłańskie, ale dziś spotykamy się ze stowarzyszeniem katolików świeckich i modlimy się o ich powołania – mówił bp Jarecki i przywołał słowa, które w czasach, gdy sam był asystentem Akcji Katolickiej, wypowiedział abp Agostino Superbo: że Europę dotyka kryzys powołań kapłańskich, ale jeszcze większym kryzysem jest brak dojrzałych powołań świeckich. – A tymczasem „Civitas Christiana” prowadzi formację świeckich. Obyście nie stanęli w drodze, ale dzieło to rozwinęli – zachęcał ksiądz biskup. Podziękował Stowarzyszeniu za upowszechnianie katolickiej nauki społecznej, za promowanie autorytetów w czasach ich upadku – przez przyznawanie nagród, począwszy od Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, podziękował za konkurs wiedzy biblijnej, w którym co roku uczestniczy aż 30 000 młodych ludzi, a także za działalność wydawniczą Instytutu Pax. – Prosimy o nowe inspiracje, obyście nigdy nie ustali w drodze – nawoływał biskup.

– Za mało pracujemy nad tym, aby religijność prowadziła do przemiany świata. Zwykle ograniczamy nasze działanie do tego, co nazywamy kultem, a pomijamy pobożność, czyli życie po Bożemu. Jak podchodzimy np. do pracy? – pytał bp Piotr. Czy nasze zakłady pracy są wspólnotami osób? Czy kapitał służy pracy, czy praca kapitałowi? Jak podchodzimy do własności? Do społecznej gospodarki rynkowej?… Jak przywrócić politykę polityce, która jest przecież jedną z najważniejszych form miłości do człowieka?… Ksiądz biskup prosił o dalsze propagowanie katolickiej nauki społecznej i obiecał, że będzie w tym pomagać.

Po zakończeniu Mszy świętej złożono kwiaty przy sarkofagach prymasów: patrona Stowarzyszenia, kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Józefa Glempa. Odmówiono modlitwę o wyniesienie Prymasa Tysiąclecia na ołtarze.

Uroczysta gala miała miejsce w dawnym Pałacu Prymasowskim przy ul. Senatorskiej, dziś pięknie odnowionym hotelu Bellotto. W podniosły nastrój, oprócz zabytkowej scenerii pałacu, wprowadzili reprezentantów oddziałów z całej Polski: Estera Ryczek z Oddziału Okręgowego we Wrocławiu i Marcin Kluczyński, redaktor naczelny Miesięcznika „Civitas Christiana”.

Przewodniczący Tomasz Nakielski nawiązał do historii Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i nadania mu 14 kwietnia 1997 r. przez kard. Józefa Glempa statusu organizacji katolickiej. Mówił o dwudziestoletniej już tradycji pielgrzymek do Gniezna, gdzie u grobu św. Wojciecha członkowie ponawiają deklarację podążania drogą autentycznego uczestnictwa w życiu Kościoła, na Jasną Górę, by zawierzać się Matce Bożej, i do Łagiewnik, by oddawać się Miłosierdziu Bożemu. – Nie byłoby tego wszystkiego bez niektórych osób, które pomogły nam odnaleźć nowe aksjologiczne DNA – powiedział przewodniczący i podziękował tym, którzy odpowiedzieli na apel Jana Pawła II: Budujcie Civitas Christiana!

Złotą Honorową Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” otrzymał Marek Koryciński, wieloletni, zasłużony wiceprzewodniczący odpowiedzialny za katolicką formację członków organizacji.

Jako wyraz wdzięczności wręczono okolicznościowe medale XX-lecia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” osobistościom, którym zawdzięczamy obecny wymiar i posłannictwo naszej organizacji. I tak medalem zostali odznaczeni: śp. kard. Józef Glemp, prymas Polski, abp Henryk Muszyński – także prymas Polski, o. Jerzy Tomziński, paulin – wieloletni przeor Jasnej Góry i ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk – pierwszy krajowy asystent Stowarzyszenia.

Odznaczono również 15 osób z oddziałów Stowarzyszenia, które w praktyce i swoją postawą, osobistym świadectwem i codziennym trudem urzeczywistniają w lokalnych środowiskach w całej Polsce wartości ewangeliczne: Mieczysław Sobolewski (Augustów), Ryszard Jakubowski (Kartuzy), Krystyna Łata (Kielce), Leszek Laskowski (Koszalin), Henryka Szupiluk (Oświęcim), Alfred Bondos (Lublin), Jadwiga Goral (Działoszyn), Zenobia Alejun (Kętrzyn), Zofia Piórczyńska (Byczyna), Krystyna Haraj (Poznań), Ewa Laskowska (Ustrzyki Dolne), Henryk Grzybowski (Kamień Pomorski), Zenobia Rogowska (Rypin), Janina Pieniążek (Ostrołęka), Anna Adamkiewicz (Wałbrzych).

Następnie przybyli goście obejrzeli przygotowany na bardzo wysokim poziomie artystycznym, wręcz porywający spektakl Civis Christi – Prymas Tysiąclecia Romana Kołakowskiego w wykonaniu artystów Teatru Piosenki.

Zanim podzielono się jubileuszowym tortem i udano na poczęstunek, popłynęły życzenia: Niech Dobry Pan umacnia „Civitas Christiana”, by zgodnie z rozeznanym społecznym charyzmatem służyło Kościołowi i wnosiło twórczą obecność ewangeliczną w życie naszej Ojczyzny!

Ewa Czumakow
Fot. Patrycja Guevara-Woźniak

pgw/mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Henryk Muszyński #civitas christiana #kard. Józef Glemp #ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk #o. Jerzy Tomziński #Roman Kołakowski #slider #Tomasz Nakielski #XX-lecie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej