52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie z udziałem papieża Franciszka

2021/09/15
monstrancja kongres

Pod hasłem „W Tobie są wszystkie me źródła” obył się w dniach 5-12 września 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie z udziałem papieża Franciszka. W programie przewidziano prelekcje, świadectwa, katechezy, dyskusje panelowe, a także wydarzenia kulturalne. W sobotę (11.09) rozpoczął się dwudniowy kulminacyjny etap Kongresu Eucharystycznego. Kard. Péter Erdő odprawił tego dnia Mszę świętą na Placu Kossutha, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną do Placu Bohaterów. Tam też następnego dnia odbyła się celebracja wieńcząca Kongres Eucharystyczny z udziałem papieża Franciszka.

„Kończąc Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny na Placu Bohaterów w Budapeszcie, papież Franciszek przypomniał, że Bóg chrześcijan stał się sługą, umierając za nas. Dlatego droga chrześcijańska nie jest pogonią za sukcesem, ale zaczyna się od kroku wstecz, od usunięcia się z centrum życia, aby zrobić miejsce dla Boga, który umiera na krzyżu, przyjmując Go według boskiej logiki służby, a nie według ludzkiej logiki siły i podboju” – powiedział dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii.

„Powitanie, wzajemna otwartość i budowanie mostów to tematy, na które papież kładł nacisk w rozmowach z przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich oraz z niektórymi członkami wspólnot żydowskich. Zwracając się do tych ostatnich, mówił o „zagrożeniu antysemityzmem, który wciąż rozprzestrzenia się w Europie i gdzie indziej”, stwierdzając, że `jest to lont, który trzeba zgasić`” – powiedział Andrea Tornielli.

Warto przypomnieć, iż  pierwszy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się we Francji w 1881 roku. Celem tego wydarzenia jest dawanie świadectwa o realnej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz promowanie lepszego zrozumienia liturgii i Eucharystii w życiu Kościoła. Kongresy odbywają się zwyczajowo co cztery lata.

Źródło: eKai/uk

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Kongres Eucharystyczny #kościół #Budapeszt
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej