Aby zapał nie wygasł. Migranci zostaną z nami na dłużej

2022/03/4
AdobeStock 490020418
Źródło: Adobe Stock

Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek,  zauważa konieczność natychmiastowego uporządkowania przepisów państwowych dotyczących polityki migracyjnej. Jest to wyjątkowo pilne, gdyż wielu migrantów z Ukrainy zostanie w Polsce na dłużej.

Polacy powoli zaczynają sobie z tego zdawać sprawę: „Jeśli jest mowa, że za przyjętą rodzinę lub osobę płaci ten, kto przyjmuje, to ten przekaz musi być czytelny i formułowany głośno. Tak, aby nie było rozczarowania i marnowania energii, bo mamy już przypadki ludzi, którzy owszem, przyjęli, bo trzeba było przyjąć na kilka dni, ale gdy uświadomili sobie, że to potrwa nawet kilkadziesiąt tygodni, to przyprowadzili tych ludzi przed drzwi Caritasu.” – wskazywał biskup i dodał – „Boje się, że w niektórych przypadkach ludzie będą rozczarowani, bo nie będą w stanie udźwignąć tej swojej dobrej woli i chęci pomagania w konfrontacji z rzeczywistymi wymaganiami.”

Bp Zadarko wskazał, że w obliczu pozostania w naszym kraju licznych migrantów z Ukrainy, Polska musi mieć dla nich pomysł w postaci pracy, mieszkań oraz edukacji szkolnej dzieci. Wymaga to dobrej koordynacji i wprowadzenia przemyślanych, kompleksowych rozwiązań na poziomie samorządów. Biskup, apelując o zdecydowane działanie ze strony państwa, zapewnił, że „Jako Kościół będziemy oczywiście apelować, aby nie zapominać, że byłem przybyszem, a przyjęliście mnie w formie natychmiastowej pomocy humanitarnej, ale również w formie akceptacji ludzi, którzy znaleźli się tu bez znajomości języka, pomysłu na przyszłość i w strachu, co się dzieje na Ukrainie.”

Zdaniem biskupa, dobrym pomysłem byłoby częściowe przekierowanie realizowanego do lat przez Caritas Polska programu Rodzina Rodzinie na ludność ukraińską. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uchodźców m.in. z Syrii, Iraku, Libanu czy Strefy Gazy. Polega na tym, że polskie rodziny deklarują comiesięczne wsparcie finansowe rodzinom w potrzebie, albo jednorazowe sfinansowanie zakupu narzędzi do pracy.

Źródło: eKai

/mdk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Ukraina #wojna Ukraina #Caritas Polska #migranci #bp Krzysztof Zadarko
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej