Adwentowe Dni Skupienia w Warszawie

2017/12/22
img-3085.jpg

Członkowie i sympatycy Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” spotkali się 16 grudnia na adwentowych dniach skupienia w Domu Pielgrzyma Amicus przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Spotkanie składało się z trzech powiązanych ze sobą elementów: wygłoszonych nauk rekolekcyjnych nawiązujących do roku duszpasterskiego „Jesteśmy  napełnieni Duchem Św.”, wizycie w muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wspólnej modlitwy w Kościele św. Stanisława Kostki.

Fot. pgw

W związki z tym, że w pierwszą niedzielę Adwentu 2017 r. wszedł w życie nowy program duszpasterski dla Kościoła katolickiego w Polsce, temat rekolekcji prowadzonych przez ks. dr Marcina Rogalę, asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Radomiu, nawiązywał bezpośrednio do hasła roku duszpasterskiego 2017/2018 pt. ,,Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. A jak mówić o Duchu Św.? Ks. M. Rogala odwołał się do obrazu, który znany jest większości Polakom. Do pogrzebu św. Jana Pawła II, podczas którego niezwykle symbolicznie wiatr swoim podmuchem przerzucał strony Pisma Świętego leżące na trumnie z ciałem zmarłego papieża. Duch Św. objawia się zawsze bardzo dyskretnie – mówił ks. M. Rogala – unosił się nad wodami, był tajemniczym gościem, płomieniem nad głowami apostołów. Duch św. od samego początku uczestniczył w bożym narodzeniu jak i potem, w narodzinach Kościoła. W katakumbach św. Kaliksta w Rzymie możemy przeczytać napis pozostawiony przez pierwszych chrześcijan „żyj w duchu świętym” – kontynuował rekolekcjonista – jeśli człowiek czyni coś dobrego, to czyni to zawsze z mocy Ducha św. A jak znaleźć dowodu na jego działanie? Owocem działania ducha jest dobro, miłość, łagodność, cierpliwość…

Po naukach rekolekcyjnych wszyscy wspólnie udali się na Mszę św. w intencji śp. Stanisława Tkaczyka – Przewodniczącego Zarządu Oddziału w Radomiu i wszystkich zmarłych członków Oddziału Okręgowego.

Fot. pgw

Po mszy była możliwość zwiedzania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w towarzystwie przewodnika. Ekspozycja przedstawia Bł. Ks. Jerzego jako kapłana, który odpowiedział na otrzymane znaki Boga i przez lata dojrzewał do męczeństwa. Pragnął być księdzem w określonych warunkach historycznych, dla ludzi, których Pan Bóg postawił na Jego drodze.  Był świadkiem Chrystusa w trudnych czasach i wielu doprowadził do Boga swoim przykładem. Rekolekcyjne spotkanie zakończyło się wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której Maciej Szepietowski – Przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Warszawie podziękował  ks. dr Marcina Rogale za poprowadzenie nauk rekolekcyjnych dla Członków i sympatyków Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#adwentowe dni skupienia
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej