Anioły pilnują nas i naszych miast

2014/09/3

1 września Oddział „Civitas Christiana” we Wrocławiu zainaugurował działalność po wakacyjnej przerwie. Pierwszym spotkaniem był wernisaż Galerii „Kuźnicza”. Jak zawsze przedstawiamy sztukę w dwójnasób dobrą: dobrą w formie i przekazie. Tym razem gościliśmy Władysława Maławskiego ze Lwowa, z cyklem obrazów „Anioły”.

Władysław Maławski urodził się 16 września 1982 roku w Żytomierzu, w polskiej rodzinie, która potem przyjechała do Lwowa. Od dzieciństwa przebywał w twórczej atmosferze. Swoje pierwsze artystyczne kroki stawiał pod opieką ojca, który jest wykładowcą na ASP we Lwowie.

Władysław Maławski jest absolwentem Państwowego Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej im. I. Trusza we Lwowie i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (specjalizacja malarstwo sakralne). Pracuje jako artysta plastyk i prowadzi szkołę plastyczną dla dzieci.

Od 2002 r. jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, a od 2006 członkiem zarządu i kierownikiem Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”. Uczestniczy w projektach artystycznych, festiwalach kultury kresowej i wystawach zbiorowych w Polsce, na Białorusi, Litwie, Łotwie i Ukrainie. Wiele razy brał udział w międzynarodowych plenerach malarskich w kraju i za granicą. Od 2010 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie i Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Tworzy głównie w tematyce sakralnej i religijnej. Jest autorem malarstwa ściennego w świątyniach regionu lwowskiego. Tematem jego twórczości są także krajobrazy oraz architektura.

Na wystawie można zobaczyć serię prac poświęconych postaci aniołów, których uskrzydlone sylwetki często występują w twórczości artysty. Jak opowiadał na wernisażu, są to anioły Kresów. Faktycznie, na obrazach często można ujrzeć panoramy Lwowa i innych miast kresowych. Dla Władysława są to anioły-stróże polskich miast i Polaków, którzy pozostali za obecną wschodnią granicą.

 

Mateusz Zbróg

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Lwów #Maławski #wernisaż #Wrocław
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej