Co się dzieje w naszym domu – na Ziemi?

2015/06/24

Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”
w sprawie Encykliki Laudato si’ Papieża Franciszka

Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy

Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”!

Pytaniem zaczerpniętym z najnowszej encykliki papieża Franciszka Laudato si’ pragnę zachęcić wszystkich związanych z naszą Wspólnotą do wnikliwego pochylenia się nad treścią tego przesłania pasterza Kościoła powszechnego, bowiem wyraża się w nim ojcowska troska o wspólny dom wszystkich ludzi – Ziemię. Czynię to, choć wprost rozumiana ekologia nie wynika z przyjętego przez nas programu działalności. Jednak tematyka ekologiczna ujęta w tak integralny sposób przez papieża Franciszka winna stanowić również przedmiot naszego zatroskania, które wypływa z odpowiedzialności za dzieło stworzenia powierzone nam przez Boga Stwórcę. Obok pilnego do podjęcia przez całą ludzkość zredukowania zanieczyszczenia środowiska podniesiona jest także kwestia tzw. kultury odrzucenia. Ojciec Święty pisał już o tym w Evangelii gaudium, zaznaczając, że światowy system gospodarczy często jest nieludzki, powoduje bowiem nieszczęście wielu środowisk, dotkniętych m.in. bezrobociem i związanymi z nim pogłębiającymi się nierównościami społecznymi, globalną niesprawiedliwością i problemami natury demograficznej, które występują na Starym Kontynencie (w coraz bardziej zauważalnym stopniu również w Polsce). Rozdział poświęcony ekologii ludzkiej porusza zagadnienia ważne z punktu widzenia ciągłej dyskusji z orędownikami ideologii gender. Ojciec Święty wprost jako szkodliwe określa wszelkie postawy zmierzające do zatarcia różnic płci z powodu nieumiejętności konfrontacji ze specyficznym powołaniem każdej z nich. Widzimy zatem, że Laudato si’ papieża Franciszka stanowi dla nas kolejne ważne źródło społecznego nauczania Kościoła w dzisiejszej rzeczywistości z jej najpilniejszymi do podjęcia wyzwaniami.

Dzieląc się z Państwem przywołanymi, zaledwie kilkoma wybranymi zagadnieniami postawionymi przez Ojca Świętego, zachęcam i proszę, by z uwagą i oddaniem, także w kontekście działalności naszego Stowarzyszenia, przyjąć punkt widzenia Franciszkowego nauczania. Wokół tego nowego dokumentu narosło już kilka niesprawiedliwie negatywnych opinii, które media głównego nurtu ferowały jeszcze przed jego oficjalnym przedstawieniem. Chodzi m.in. o stwierdzenie, że encyklika ta jest „antywęglowa”, a z powodu oparcia polskiego przemysłu energetycznego na tym surowcu – tym samym „antypolska”. To duże i krzywdzące uproszczenie myśli papieża. Wskazując na konsekwencje degradacji środowiska przez nadmierną emisję CO2 do atmosfery, Ojciec Święty dostrzega skomplikowane, ale wymagające natychmiastowego działania, uwarunkowania ekonomiczne i społeczne, których ofiarami są przecież także polscy górnicy, z oddaniem pracujący w przedsiębiorstwach, których zarządzanie niestety wciąż pozostawia wiele do życzenia.

W toczącej się dyskusji o przyszłość człowieka, naszej ojczyzny, ale i świata, bądźmy świadkami nadziei, gotowymi do dialogu ze wszystkimi – w tym między religią a nauką. Do tego konieczna jest ugruntowana merytorycznie i religijnie argumentacja naszych stanowisk. To zadanie nakreśla nam dziś papież – głowa Kościoła, w służbie którego widzimy swoje posłannictwo jako świeccy katolicy w Polsce.

/-/ Tomasz Nakielski

Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Warszawa, dn. 24 czerwca 2015 r.

Do pobrania:

Laudato Si' okładka

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#antypolska #antywęglowa #bezrobocie #civitas christiana #encyklika #głos #gospodarka #komentarz #kultura odrzucenia #Laudato si #nauka społeczna Kościoła #opinia #papież Franciszek #przewodniczący Tomasz Nakielski #środowisko #zachęta
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej