Dlaczego biznes potrzebuje etyki? Wykład inauguracyjny VII Festiwalu KNS

2023/09/29
20230929 114015
Fot. Marta Karpińska

Wczoraj rozpoczął się VII Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Dzisiaj na uczestników czekają debaty eksperckie. Po Mszy świętej, jako pierwsza wystąpiła prof. Aniela Dylus z wykładem pt. "Dlaczego biznes potrzebuje etyki?" Zachęcamy do wysłuchania!

Prof. Aniela Dylus, politolog i profesor nauk humanistycznych, wyłożyła argumenty zarówno tych, którzy opowiadają się za moralnym biznesem, tych którzy są mu przeciwni, jak i tych, którzy nie znajdują sposobu, aby stosować w praktyce etykę w biznesie.

Do istoty człowieka należy zaś pozostawanie w kręgu dobra i zła, wrażliwość na wartości moralne. Ta jego fundamentalna właściwość znajduje wyraz również w obszarze gospodarki. Nie ma żadnego powodu, aby tutaj dyspensował się on od spełniania powinności moralnych. Z uniwersalnego, poniekąd totalnego, charakteru moralności nie może zostać wyłączona sfera biznesu. Dlatego Benedykt XVI w encyklice Caritas in veritate stanowczo stwierdza, że wszystkie fazy cyklu ekonomicznego „mają nieuchronnie implikacje moralne”. Wynika z tego, że „trzeba zabiegać (…) aby cała gospodarka i system finansowy były etyczne” – zaznaczyła prof. Dylus.

 
Transmisje debat eksperckich można oglądać przez cały dzień na żywo na kanale YouTube Civitas Christiana TV.
 
/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej #Festiwal KNS #Aniela Dylus #Etyka w biznesie #etyka #biznes
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej