Od 22 do 24 sierpnia członkowie Stowarzyszenia z wielkopolski i ziemi lubuskiej wyjechali poza swoje miasta, aby spędzić ze sobą czas i poznać kolejne ciekawe miejsca, tym razem zespół pałacowo-parkowy w Chludowie, który od 1934 roku należy do Zgromadzenia Słowa Bożego – misjonarzy werbistów.
O Chludowie pisał Piotr Sutowicz tutaj: https://e-civitas.pl/pl/aktualnosci/sladami-romana-dmowskiego-w-chludowie
a o mieszącym się tam muzeum Ojca Mariana Żelazka można przeczytać tu: https://e-civitas.pl/pl/ludzie/muzeum-im-ojca-mariana-zelazka-w-chludowie
ale to nie wszystko co zobaczyliśmy i przeżyliśmy podczas dorocznego spotkania formacyjno-integracyjnego regionu poznańskiego.
Spotkanie rozpoczęliśmy obiadem, po którym zebrał się poszerzony zarząd oddziału okręgowego w Poznaniu. Po spełnieniu obowiązków statutowych całą grupą udaliśmy się na spacer po chludowskim parku. Dom misyjny i dom rekolekcyjny werbistów znajdują się w otoczeniu starych drzew, wąskich parkowych ścieżek, urokliwych kapliczek, małej papugarni i dużego stawu. Stąd mieliśmy już niedaleko do kościoła parafialnego, gdzie wzięliśmy udział w Eucharystii. Tego dnia zamiast tradycyjnej kolacji przygotowaliśmy ognisko, piekliśmy kiełbasy i biesiadowaliśmy. Wśród naszych członków mamy wielu utalentowanych kucharzy, muzyków, tancerzy, a nawet stand-uperów, więc tego wieczoru niczego nie zabrakło.
Drugi dzień nakierowany był przede wszystkim na formację. Mieliśmy zaszczyt spotkać się z o. Kazimierzem Grabowskim, który opowiedział nam o werbistach, charyzmacie zgromadzenia, jego misji i ważnych/wyjątkowych misjonarzach, ale nade wszystko zabrał nas w swoją misyjną podróż do Argentyny i na Ural. Tam człowiek uczy się nie tylko nowego języka, nie tylko poznaje inną kulturę, ale poznaje siebie samego i uczy się pokory i szacunku do świata. Takich świadków wiary nie da się zapomnieć.
Na kolejne punkty programu dotarli do nas wyjątkowi goście – Estera Ryczek, Kamil Sulej i Piotr Sutowicz – przedstawiciele zarządu i rady nadzorczej Stowarzyszenia i nasi wspaniali prelegenci. Wspólnie uczestniczyliśmy we mszy św., usiedliśmy przy obiedzie oraz zwiedziliśmy muzeum im. o. Mariana Żelazka i zespół pałacowo-parkowy.
Dzień zakończyło wystąpienie prezesa Stowarzyszenia, który przypomniał nam o czterech filarach działalności „Civitas Christiana” ujętych w Instytuty – KNS, Biblijny i Kultury oraz ujawnił plany na przyszłość (jedziemy do Rzymu?). Po części oficjalnej odbyła się debata przygotowana przez Karola Irmlera i Piotra Sutowicza o dawnym właścicielu chludowskiej posiadłości – Romanie Dmowskim i jego wizji Polski. O co pytał Irmler Sutowicza? – przeczytasz tu:
https://e-civitas.pl/pl/spoleczenstwo/katolicyzm-stanowi-o-istocie-polskosci-debata-wokol-mysli-romana-dmowskiego
Późnym wieczorem mieliśmy jeszcze czas i ochotę na spotkanie z naszym kolegą Jackiem Stróżyńskim, który opowiedział nam o staraniach działaczy Stowarzyszenia ze Złotowa o nadanie odznaczenia państwowego ks. Bolesławowi Domańskiemu. 4 czerwca w Złotowie Prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Orderem Odrodzenia Polski. Więcej informacji o tym wydarzeniu tutaj: https://e-civitas.pl/pl/aktualnosci/ks-boleslaw-domanski-odznaczony-krzyzem-wielkim-orderu-odrodzenia-polski
W sobotę trudno było się rozstać, ale umocnieni mszą św. sprawowaną w intencji Stowarzyszenia i wszystkich jego członków ruszyliśmy do swoich domów. Można opisać miejsca i wystąpienia, ale nie ma słów, które oddadzą klimat tych dni, atmosferę spotkania, przeprowadzone rozmowy, wspólnie spędzony czas. Dziękuję, że byliście. Dobrze, że jesteście.
/mdk