Dzień Wspólnoty Toruńskiego “Civitas Christiana” w Górce Klasztornej

2015/09/25

Od kilkunastu lat członkowie należący do jedenastu oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” tworzących Oddział Okręgowy w Toruniu, spotykają się w sanktuariach Maryjnych i innych miejscach kultu religijnego, na dorocznych dniach wspólnoty.

Oddziały te, działają na terenie kilku diecezji: toruńskiej, włocławskiej, płockiej oraz bydgoskiej, gdzie w tym roku 12 września, w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej odbył się taki właśnie doroczny Dzień Wspólnoty. Na terenie diecezji bydgoskiej pracują dwa oddziały: w Bydgoszczy i Ślesinie. Dokładnie 10 lat temu, we wrześniu 2005 r. wspólnotowe spotkanie przeżywaliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy, a 4 lata później, w czerwcu 2009r., w Ślesinie na terenie parafii pw. św. Mikołaja. W obu spotkaniach, oraz w tegorocznym, uczestniczył bydgoski ordynariusz bp Jan Tyrawa. W każdym roku kalendarzowym Stowarzyszenie realizuje inne hasło formacyjne, które zatwierdza Rada Główna Stowarzyszenia. W ostatnich latach były to: „Bóg w Ojczyźnie umiłowany” (2013); „Człowiek w Ojczyźnie uszanowany” (2014) i obecnie realizowane: „Rodzina Bogiem silna” (2015).

Jednocześnie naszą działalnością wpisujemy się, zwłaszcza podczas pielgrzymek i dni wspólnoty, w hasła programu duszpasterskiego Kościoła, jak też w ogłaszane przez papieża, np.: Rok Eucharystii czy Rok św. Pawła. I tak, organizowane w Roku Eucharystii (2005) spotkanie połączone zostało z literacko-plastycznym konkursem dla dzieci pt.: „Eucharystia w życiu mojej rodziny”, którego uroczyste zakończenie odbyło się w bydgoskiej katedrze. Podobnie został uczczony Rok św. Pawła, w którym ogłosiliśmy konkurs nt. “Moje pielgrzymowanie ze św. Pawłem”, który został przeprowadzony w Ślesinie.

Realizowane w naszym Stowarzyszeniu hasło roku bieżącego „Rodzina Bogiem silna” koresponduje bezpośrednio z myślą Prymasa Stefana Wyszyńskiego, wielkiego obrońcy rodziny. Jest to dla nas rok szczególny, także ze względu na przeżywaną ogólnopolską peregrynację relikwii św. Jana Pawła II, za którego wstawiennictwem wołamy do Boga, o rychłą beatyfikację naszego patrona.

Z tej okazji została przez nasze Stowarzyszenie przygotowana wystawa pt. „Rodzina Bogiem silna”. W tym roku została ona już zaprezentowana w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w tym także w Górce Klasztornej. Ze wzruszeniem modlimy się przy pomnikach Prymasa Tysiąclecia, które spotykamy na szlakach naszych pielgrzymek. Hołd naszemu Patronowi złożyliśmy m.in. w Górce Klasztornej. Mogliśmy spoglądać na jego zamyślone oblicze, gdyż w świątyni, tuż przy ołtarzu, został umieszczony na czas naszego spotkania portret prymasa. Zgromadziliśmy się też przy jego pomniku na zewnątrz świątyni, który 14 czerwca br. został poświęcony przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Prymas przybył tu z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Góreckiej oraz z okazji nadania sanktuarium tytułu bazyliki mniejszej. W programie Dnia Wspólnoty było także zwiedzanie sanktuarium, okolicznościowy koncert, nabożeństwo Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz wspólne zdjęcie wszystkich – blisko trzystu – uczestników przy pomniku kard. Wyszyńskiego.

tekst i zdj. Hanna Marchlik

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp Jan Tyrawa #Bydgoszcz #Civitas Christiana Toruń #Dzień wspólnoty #Górka Klasztorna #Ślesin #Stefan Wyszyński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej