E-wydanie Miesięcznika “Civitas Christiana” do pobrania

2014/11/30
Wersja pdf - kliknij w okładkę
Wersja pdf – kliknij w okładkę

Drodzy Czytelnicy,

w bieżącym numerze naszego miesięcznika podjęliśmy rozważania o świętach Bożego Narodzenia, a w szczególności o współczesnych zagadnieniach kulturowych związanych z tym drugim najważniejszym świętem w życiu chrześcijan. Hasło Przywróćmy Świętom świętość, stanowiące temat numeru, jest proponowaną przez nas pożądaną reakcją na komercjalizację i desakralizację świąt. Któż z nas nie spotkał się z pocztówką świąteczną pozbawioną elementów religijnych albo wręcz traktującą okres świąteczny jako „zimowe wakacje”? To jeden z najbardziej dostrzegalnych znaków wskazujących na ten problem, toteż w grudniowym numerze skupiliśmy się na istocie sakralnej świąt Bożego Narodzenia i problemie desakralizacji tradycji chrześcijańskiej. Problem, o którym wspominam, jest poważny, gdyż okres świąteczny w przestrzeni publicznej nie kojarzy się dziś z narodzinami Jezusa Chrystusa w Betlejem, a tym bardziej z historią spisaną na kartach Ewangelii, lecz z krasnalem rozdającym prezenty i porą robienia olbrzymich zakupów. Konsumpcyjne postrzeganie rzeczywistości i podporządkowanie życia mediom to główne skutki braku zrozumienia istoty świąt Narodzenia Pańskiego. Musimy się zatroszczyć o zachowanie polskiej tradycji obchodzenia tych świąt, gdyż nawet w czasach komunizmu nie zostały one w tak skuteczny sposób wypaczone, jak ma to miejsce dzisiaj.

Grudzień i koniec roku to również czas podsumowań. Dlatego też w imieniu swoim i redakcji chciałbym podziękować naszym Drogim Czytelnikom i Przyjaciołom, którzy przez cały rok informowali nas o swoich spostrzeżeniach, uwagach i propozycjach dotyczących rozwoju miesięcznika. Bardzo dziękujemy za życzliwość i słowa uznania za trud, jaki wkładamy w przygotowanie pisma, kierowane do nas przez członków naszego Stowarzyszenia, jak i jego sympatyków oraz hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Za dobre słowo, które jest dla nas motorem do dalszego rozwoju i służenia rzetelną informacją o Wspólnocie „Civitas Christiana”, dziękujemy staropolskim: Bóg zapłać!

Na koniec chciałbym wszystkim naszym Czytelnikom życzyć zdrowych, błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Niech okres przygotowań stanie się okazją do refleksji nad życiem, a dni świąteczne niech upłyną w radosnej, rodzinnej atmosferze. Na nadchodzący 2015 rok życzymy zaś wielu łask Bożych i opieki Matki Najświętszej nad każdym z nas oraz całą naszą Ojczyzną. W imieniu redakcji i własnym.

Tomasz Rzymkowski

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#miesięcznik
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej