E-wydanie Miesięcznika „Civitas Christiana” do pobrania

2017/11/1
e-wydanie-grafika-marklucz.png

Drodzy Czytelnicy, Kościół w Polsce przygotowuje się do realizacji dwuletniego (2017-2019) programu duszpasterskiego poświęconego Duchowi Świętemu. Hasło ilustrujące założenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski brzmi: Duch, który umacnia miłość i pochodzi z  Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania. – Chcielibyśmy budzić świadomość, że jesteśmy bierzmowani, że mamy zadania, które wynikają z przyjęcia Ducha Świętego, a są to przede wszystkim działania ewangelizacyjne – mówił abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski podczas pierwszego posiedzenia nowej kadencji tego gremium, 6 października br.  w  Warszawie.

kliknij aby pobrać

Intencją autorów programu jest zachęta do refleksji nad sakramentem bierzmowania i jego owocami. – Duch Święty sprawił, że Kościół jest misyjny. A świadomość, że jesteśmy bierzmowani, powinna mieć przełożenie na życie społeczne. Dary i owoce Ducha Świętego powinny być w nas nawet w trudnych kontekstach codziennego życia, a dzięki łasce Ducha Świętego powinniśmy zmieniać rzeczywistość społeczną – przypomina abp Skworc.


Rzeczony program duszpasterski podejmuje Uchwała Programowa Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na rok 2018. Przyjęty 22 września br. w Kaliszu dokument zakłada, zgodnie ze wskazaniami Pasterzy Kościoła, stałą formację duchową, intelektualną, społeczną, wspólnotową i patriotyczną. Kolejnym priorytetem nakreślonym przez Radę Główną jest podejmowanie inicjatyw związanych z katolicką nauką społeczną oraz przedsięwzięć formacyjno-edukacyjnych w wymiarze patriotycznym.

Niniejsze wydanie miesięcznika Otrzymaliście Ducha Świętego niech będzie potraktowane jako wprowadzenie w refleksję nad obecnością i działaniem Ducha Świętego w dzisiejszym Kościele, a poprzez wiernych Chrystusowej nauce także w społeczeństwach. Dwuletni program KEP omawia na naszych łamach o. dr Konrad Keler SVD, który bardzo trafnie zauważa, że „bez Ducha Świętego Bóg jest daleko; Chrystus pozostaje zawieszony w przeszłości; Ewangelia jest martwą literą; Kościół instytucjonalny – zwyczajną organizacją (…)”. Duch Święty uzdalnia nas także do diakonii, która nie ogranicza się wyłącznie do liturgii. Istotę diakonatu stałego wyjaśnia dk. prof. Waldemar Rozynkowski, który dzieli się świadectwem swojej posługi w diecezji toruńskiej. Do namysłu nad darami Ducha Świętego zachęca ks. prof. Jacek Grzybowski. O tym, że Duch Święty przenika życie rodzinne i umacnia miłość małżonków, przekonujemy się, sięgając do wywiadu Beaty Sęczyk z państwem Ireną i Zbigniewem Łach.

Ponadto podsumowujemy I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, który odbył się 5–6 X w Warszawie. Autorzy listopadowego wydania podejmują również tematykę patriotyczną. Polecam tu rozmowę Mariusza Ratajkiewicza Pamięć i tożsamość z prof. Wiesławem Janem Wysockim. Szymon Szczęsny przypomina Przemilczane ludobójstwo… dokonane 80 lat temu przez NKWD.

Krótko przed drukiem niniejszego wydania otrzymaliśmy przykrą dla całego środowiska „Civitas Christiana” wiadomość o śmierci śp. Marka Korycińskiego, wieloletniego wiceprzewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, odpowiedzialnego za kwestie formacyjne. Odszedł do Domu Ojca 22 października, we wspomnienie św.  Jana Pawła II. Łączymy się w modlitwie z Rodziną, ufni w triumf życia nad śmiercią.
Panie Marku, za wszystko dziękujemy!

Redaktor naczelny
Marcin Kluczyński

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#duch święty #Dwie Korony #Katalonia #Michał Kondrat #Nagroda Ligonia 2017 #prof. Wiesław Jan Wysocki #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej