Edukacja daje skrzydła. Z wizytą w polskiej szkole na Wileńszczyźnie

2024/10/14
07 Agata Kornhauser Duda Szkola Podstawowa im Czeslawa Milosza Pakienie 20241009 LB 26861
Fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP

- To dla nas wyróżnienie i szczególna okazja, by powiedzieć „dziękujemy” tak o niedawnej wizycie w polskiej Szkole Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie na Wileńszczyźnie mówią przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. 8 października na zaproszenie uczniów i nauczycieli gościli tam w zaszczytnym towarzystwie Pierwszych Dam Polski i Litwy. Pani Agata Kornhauser-Duda pierwszy raz spotkała się z młodymi już w maju w Pałacu Prezydenckim. Wizyta w Warszawie odbywała się wtedy w ramach zorganizowanej przez Stowarzyszenie 5-dniowej wycieczki do Macierzy.

- To wyjątkowy moment, który zapisuje się w historii Stowarzyszenia i zapewne polskiej szkoły w Pakienie, być może też w historii edukacji na Wileńszczyźnie, bo nie było chyba takiej sytuacji, by polską szkołę odwiedziła i Pierwsza Dama kraju z którego korzenie czerpią, i kraju którego na co dzień są obywatelami zauważył Kamil Sulej, prezes Zarządu „Civitas Christiana”. Dodał, że współpraca i nasza obecność w placówce, to praktyczna realizacja misji Stowarzyszenia, do której jesteśmy powołani, bo jednym z programów jest formacja i edukacja w duchu patriotycznym, w duchu tożsamości narodowej.

- Naszym celem jest edukowanie i nawiązywanie do wartości patriotycznych, dlatego spotkanie i budowanie relacji z Polakami mieszkającymi na Litwie, jest potwierdzeniem tego, że ta formacja jest możliwa. Popatrzenie na to z jakimi problemami oni się zmagają jest lekcją, która pozwala przenosić wiele elementów do naszej pracy programowej w Polsce podkreślił Prezes. Za uczniami przypomniał, że są oni obywatelami Litwy, ale kochają i tęsknią za Macierzą i są zobowiązani w stosunku do niej, aby wartości patriotyczne pielęgnować i do nich nawiązywać. - Dla nas ważne jest też to, że kierują się oni wartościami religijnymi dodał.

Dla ks. Ryszarda Umańskiego, asystenta Oddziału w Częstochowie wyjazdy do Polaków na Kresach i niesienie im wsparcia są niemal codziennością, bo pomaga od kilkudziesięciu lat. Jednak, jak przyznaje, w takim towarzystwie dwóch Pań Prezydentowych, jest wydarzeniem historycznym i wyrazem wielkiego uznania dla polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie. Kapłan zawsze podkreśla, że aby doświadczyć czym jest polskość na Litwie, jak żyją tam Polacy, trzeba odwiedzić polską szkołę, wtedy czuje się tego ducha i dumę z tego, że jest się Polakiem.

I rzeczywiście. Wizytę w szkole rozpoczął występ artystyczny najmłodszych „Edukacja daje skrzydła…”, specjalnie przygotowany na tę okazję. Były i krakowskie stroje, i tańce z biało-czerwoną, i wiersze Brzechwy, Miłosza, była niezwykła opowieść o Polsce.

- Jesteśmy wdzięczni Polakom na Wileńszczyźnie, że mimo tylu trudności podtrzymują więź z Macierzą, że trwają w języku, tradycji, zwyczajach i historii, że przekazują to kolejnym pokoleniom. Naszą pamięć i pomoc jesteśmy im winni, bo nie można iść w przyszłość bez pamięci o przeszłości powiedziała Izabela Tyras, dyrektor Instytutu Kultury „Civitas Christiana”.

Na ręce dyrektor szkoły Pierwsza Dama RP wręczyła flagę Rzeczypospolitej Polskiej, jako symbol wdzięczności państwa polskiego za działania na rzecz rozwoju polskiej edukacji na Litwie.

Dziękując nauczycielom, przyznała, że wychowanie uczniów w szacunku do tradycji i kultury obydwu krajów nie jest łatwe. - Życzę Państwu, by nigdy nie utracili Państwo satysfakcji z wykonywania tego zawodu. A sukcesy uczniów były motywacją do dalszej pracy dodała.

Zwracając się do uczniów, przypomniała postać Czesława Miłosza, patrona szkoły, cytując słowa jego noblowskiej przemowy: „Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka. Gdzie w ciągu wieków współżyły ze sobą różne języki i różne religie. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji. I chociaż moja rodzina już od XVI wieku posługiwała się językiem polskim, tak jak wiele rodzin w Finlandii szwedzkim, a w Irlandii angielskim, wskutek czego jestem polskim, nie litewskim, poetą, krajobrazy i być może duchy Litwy nigdy mnie nie opuściły”.

- Twórczość Czesława Miłosza przypomina nam, że warto pamiętać o naszych korzeniach, skąd się wywodzimy i jaki wpływ ma to na nasze życie – podkreśliła.

Społeczność lokalną szkoły w Pakienie tworzą uczniowie z pobliskich wsi, które znajdują się na terenie gminy Kowalczuki. Są to dzieci z rodzin polskich lub mieszanych. Językiem nauczania jest język polski.

Placówka bierze udział w wielu przedsięwzięciach, konkursach religijnych i patriotycznych, organizowanych na Litwie i w Polsce. Grono uczniów uczestniczy w Sztafecie Niepodległości, obchodach świąt patriotycznych na Rossie – 11 listopada i 3 maja. Kilkakrotnie brali udział w konkursie „Być Polakiem”, konkursie recytatorskim im. A. Mickiewicza „Kresy”.

Podczas naszego pobytu w Wilnie nie mogło zabraknąć modlitwy w intencji Stowarzyszenia i Spółki INCO S.A. w Ostrej Bramie i przed Obrazem Jezusa Miłosiernego.

 

 

/kl

1 MDK6102

Izabela Tyras

Dyrektor Instytutu Kultury Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie #Agata Kornhauser-Duda #Litwa #Wilno #Polonia na Litwie #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej