Gotowi na Słowo Boga

2019/06/11
62a6110.jpg

Za nami 23. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, który odbył się w dniach 10-11 czerwca w Niepokalanowie.

W tym roku wspólnej Eucharystii dla organizatorów, katechetów i uczestników przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk. Odbyła się ona w Bazylice NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.

– My musimy być tymi, którzy doprowadzą innych do Boga. To apel do nas wszystkich, z tego miejsca, z Niepokalanowa – powiedział bp Marek Solarczyk.

W homilii bp Solarczyk zaznaczył, iż wszystko, co skupiamy wobec Słowa Bożego, to bogactwo. Zadał pytanie do wszystkich zebranych: „czy jesteśmy gotowi, aby jedynym bogactwem w naszym życiu był Bóg?” Hierarcha wskazał, że na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie. Tak samo jak ukazuje postawa św. Maksymiliana Kolbego, człowiek musi być zawsze gotowy na Słowo Boga.

W tym roku zakres wiedzy biblijnej obejmował: Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. Do końcowych eliminacji przystąpiło 123 finalistów, spośród których wyłoniono 7 laureatów. To właśnie oni rozpoczną studia w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia.

Po ogłoszeniu wyników części pisemnej, uczestnicy konkursu wzięli udział w etapie ustnym. Uroczystą galę poprowadzili: przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu, Estera Ryczek, oraz koordynator diecezji koszalińsko-kołobrzeska, Mateusz Gawroński.

Fundatorami nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej są: Grupa INCO S.A., Biuro Podróży TRINITY-PL oraz Wydawnictwo JEDNOŚĆ.

Do uczestników, organizatorów i katechetów słowo skierował Prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski: – Życzę Państwu, uczestnikom i naszym gościom, katechetom i kapłanom, opiekunom, aby ten dar spotkania tutaj w Niepokalanowie był Wieczernikiem, gdzie będziemy prosić o dary, o te wielkie wspaniałe dary Pocieszyciela – dodał.

Pierwsze trzy zwycięskie miejsca zajęły kolejno: Anita Łebedowska, Kamila Paluch i Rafał Paluchowski. Te osoby już wkrótce wybiorą się na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Zdobywczyni podium, Anita Łebedowska, mówi: – Czuję się doceniona, czuję, że ta praca nie poszła na marne. Czuję szczęście i przede wszystkim obecność Boga. To jest chyba dla mnie najważniejsze, czuć Jego wsparcie od początku, od momentu, gdy zaczęłam się przygotowywać, do momentu, kiedy stanęłam na tej scenie.

Jedna z koordynatorek krajowych, Agnieszka Zalewska podsumowała XXIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej: – Największą wartością tego spotkania jest to, że nie jest najważniejsza rywalizacja o to miejsce o podium, o nagrody rzeczowe, ale to, żeby być tu razem, budować wspólnotę i poznawać to Słowo Boże. Myślę, że to pozostaje na długo w uczestnikach i organizatorach. To pokazuje nam sens tego co robimy.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#23 Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #laueraci #lauerat #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #OKWB #pielgrzymka #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej