Po trwającym dobę konklawe, zgromadzeni na nim 133 kardynałowie z pięciu kontynentów wybrali kard. Roberta Francisa Prevosta na 267. następcę świętego Piotra.
Gdy o godzinie 18:10 z komina nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym i zabrzmiały dzwony, wielonarodowy tłum zgromadzony na Placu Świętego Piotra podniósł radosne okrzyki. Radość i entuzjazm zapanował w katolickim świecie, a wierni za pomocą komunikatorów i mediów społecznościowych przekazywali sobie radosną wiadomość Habemus Papam!, wyczekując informacji kto od tego dnia będzie prowadził Łódź Piotrową.
Tuż po 19:00 na centralnej loggii Bazyliki Świętego Piotra pojawił się kardynał protodiakon Dominique Mamberti, który wygłosił tradycyjną formułę „Ogłaszam wam radość wielką! Mamy papieża!” oraz podał imię i nazwisko elekta oraz jego nowe imię. Jest nim kard. Robert Francis Prevost, 69-letni amerykański augustianin, doktor prawa kanonicznego, który przyjął imię Leona XIV. Katolicki świat zadaje sobie pytanie, jaki będzie ten pontyfikat, który rozpoczął się w dniu 80-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej i zarazem w Święto Matki Bożej Pompejańskiej oraz łączy się w modlitwie za Ojca Świętego. Leon XIV ma doświadczenie jako misjonarz w Peru, przełożony generalny augustianów, członek dziewięciu watykańskich dykasterii, a sprawy Kościoła i świata są mu dobrze znane.
Pokój niech będzie z Wami wszystkimi! Kochani bracia i siostry, to jest pierwsze pozdrowienie Pana Zmartwychwstałego. Chciałbym aby pozdrowienie pokoju weszło do waszych serc, rodzin, wszystkich narodów, całej Ziemi. Pokój niech będzie z Wami!” – to pierwsze słowa nowo wybranego papieża skierowane do wiernych na Placu Świętego Piotra i przed odbiornikami na całym świecie. Leon XIV pozdrowił też po hiszpańsku wiernych z Peru, gdzie posługiwał przez 11 lat, a następnie, inicjując modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, powierzył Matce Boże sprawy świata, Kościoła i swój pontyfikat.
Ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreślił, że pierwsze słowa Leona XIV o pokoju mocno go poruszyły, gdyż wskazują kierunek jego posługi jako biskupa Rzymu, a jednocześnie papieża Kościoła powszechnego.
Imię Leona XIV to ewidentne nawiązanie do dziedzictwa Leona XIII. Nosił je papież, który rozpoczął niesamowity nowy rozdział w magisterium Kościoła, otwierając go na rzeczywistość społeczną, poprzez swoją słynną, jakże często przez nas przywoływaną w ramach Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej, kwartalnika „Społeczeństwo”, czy też Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, encykliki Rerum novarum. – komentuje ks. Wojtecki – Wydaje mi się, że jest to ewidentne wskazanie zaangażowania nowego papieża co do kwestii społecznych, które dzisiaj wydają się ogromnym wyzwaniem dla społeczeństwa, jak również dla Kościoła. Czekamy na Rerum novarum XXI wieku.
Biografia Leona XIV:
Kard. Robert Francis Prevost urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego.
Uczęszczał do Niższego Seminarium Ojców Augustianów, a następnie do Villanova University w Pensylwanii, gdzie w 1977 r. uzyskał licencjat z matematyki i podjął studia filozoficzne. 1 września tego samego roku rozpoczął nowicjat w Zakonie Augustianów w Saint Louis, w prowincji Matki Boskiej Dobrej Rady w Chicago, a 2 września 1978 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste złożył 29 sierpnia 1981 r.
Studia teologiczne kontynuował w Catholic Theological Union w Chicago, wieńcząc je uzyskaniem dyplomu. W wieku 27 lat został wysłany przez przełożonych do Rzymu na studia z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). W tym czasie, 19 czerwca 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie w kolegium augustiańskim Santa Monica z rąk abpa Jeana Jadota, ówczesnego pro-przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Niechrześcijan (obecnej Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego).
Prevost uzyskał licencjat kanoniczny w 1984 r., a rok później, w ramach prac nad doktoratem, został wysłany na misję augustiańską w Chulucanas, w Piurze, w Peru (w latach 1985–1986). W 1987 r. obronił rozprawę doktorską na temat: „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna” i został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji Matki Dobrej Rady w Olympia Fields w stanie Illinois (USA).
W 1988 trafił na misję do Trujillo w Peru, jako dyrektor wspólnego programu formacyjnego dla kandydatów augustiańskich z wikariatów Chulucanas, Iquitos i Apurímac. Na przestrzeni 11 lat pełnił funkcje przeora wspólnoty, odpowiedzialnego za formację i wychowawcy w seminarium. Posługiwał także w archidiecezji Trujillo, jako wikariusz sądowy, był również wykładowcą prawa kanonicznego, patrystyki i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym San Carlos y San Marcelo. Równocześnie powierzono mu duszpasterską opiekę nad wspólnotą Nuestra Señora Madre de la Iglesia, która została następnie przekształcona w parafię św. Rity. O. Prevost pełnił również funkcję administratora parafii Nuestra Señora de Monserrat.
W 1999 r. został wybrany prowincjałem prowincji augustiańskiej „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a dwa i pół roku później, podczas Kapituły Generalnej Zakonu Świętego Augustyna, współbracia powierzyli mu misję przeora generalnego, którą kontynuował także w drugiej kadencji, po kapitule z 2007 r.
W październiku 2013 r. wrócił do rodzimej prowincji w Chicago i został odpowiedzialny za formację w klasztorze św. Augustyna, a także radnym i wikariuszem prowincjalnym. Funkcje te pełnił do chwili, gdy Papież Franciszek mianował go 3 listopada 2014 r. administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo, mianując go biskupem i przydzielając mu stolicę tytularną Sufar. 7 listopada objął diecezję. Nieco ponad miesiąc później, 12 grudnia w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe, nuncjusz apostolski w Peru abp James Patrick Green, udzielił mu święceń biskupich.
Jego zawołaniem biskupim są słowa „In Illo uno unum” – słowa św. Augustyna z Objaśnień do Psalmu 127, podkreślające, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w Chrystusie stanowimy jedno”.
26 września 2015 r. papież Franciszek mianował go biskupem Chiclayo, a w marcu 2018 r. został wybrany drugim wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru, w której należał również do Rady Gospodarczej oraz był przewodniczącym Komisji ds. Kultury i Edukacji.
13 lipca 2019 r. Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, a rok później także członkiem Kongregacji ds. Biskupów (21 listopada 2019 r.) W międzyczasie, 15 kwietnia 2020 r., został on administratorem apostolskim diecezji Callao w Peru.
30 stycznia 2023 r. papież mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, podnosząc go do godności arcybiskupa. Na konsystorzu 30 września tego samego roku kreował go kardynałem, z kościołem tytularnym św. Moniki, należącym do rzymskiej diakonii pod wezwaniem tej samej świętej. Kard. Prevost objął ją 28 stycznia 2024 r. i jako prefekt dykasterii uczestniczył w ostatnich podróżach apostolskich papieża Franciszka oraz w pierwszej i drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności.
4 października 2023 r. Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji (Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych), Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych, a także Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
(za Vatican News)
/mdk