Instytut Wydawniczy PAX – podsumowanie roku 2024

2025/01/9
zbiorczy iwpax VIII 2024 820x560
Instytut Wydawniczy PAX

Przełom związany z rozpoczęciem nowego roku jest zawsze okazją do podsumowania mijającego czasu. Poniższej prezentujemy takie podsumowanie działalności w 2024 r. Instytutu Wydawniczego PAX, czyli marki, pod którą niezmiennie od kilkudziesięciu lat ukazują się książki kojarzone ze środowiskiem „Civitas Christiana”.

Rok 2024 był ważny dla wydawnictwa, a także Fundacji „Civitas Christiana” (która od 2019 r. zarządza marką Instytutu Wydawniczego PAX), z dwóch podstawowych powodów: jeden związany jest z jubileuszem wydawnictwa, które od 1949 r. jest nie tylko jedną z wielu istniejących oficyn wydawniczych w Polsce, ale wpisało się trwale w historię naszego kraju jako ważna instytucja upowszechniania literatury i kultury. Drugim ważnym i aktualnym wydarzeniem jest ubiegłoroczna premiera „Słownika katolickiej nauki społecznej” – pierwszej takiej publikacji od kilku dekad na rodzimym rynku.

Zacznijmy zatem od krótkiej charakterystyki tej ważnej książki. To jedyna taka książka na polskim rynku wydawniczym. Pierwotną intencją wydawcy było zaktualizowanie wydanego w 1993 r. „Słownika”. Potrzeba ponownego wydania takiej książki rosła w środowisku Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, organizatora m.in. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej i wielu przedsięwzięć popularyzujących naukę społeczną Kościoła. Pojawiało się także wiele zapytań od osób i instytucji o publikację o takim charakterze, czytelnicy zwracali uwagę na potrzebę ponownego wydania książki, która w syntetyczny sposób ukazywałaby aktualną problematykę społeczną przez pryzmat KNS.

Choć tytuł nawiązuje wprost do wydanej przed ponad 30 laty niewielkiej objętościowo książki, to omawiana pozycja jest dziełem całkowicie nowym w wymiarze zarówno merytorycznym, jak i edytorskim. Droga od pomysłu do końcowej realizacji okazała się także procesem złożonym, nie pozbawionym przeszkód, trudności i wyjątkowo pracochłonnym.

W rezultacie ukazał się „Słownik katolickiej nauki społecznej” w twardej, eleganckiej oprawie, z przejrzystą i czytelną koncepcją prezentacji haseł pogrupowanych na 432 stronach w dziewięciu rozdziałach wraz z bibliografią i skorowidzem. Konstrukcja Słownika stanowi zestawienie najbardziej aktualnych haseł dotyczących życia człowieka w społeczeństwie. Umożliwiają one czytelnikowi poznanie zasad i wartości katolickiej nauki społecznej oraz pogłębienie wiedzy w tym zakresie.

Warto dodać, że autorami haseł jest grupa kilkudziesięciu specjalistów reprezentujących różne ośrodki naukowe i profesje. Dbałość o merytoryczny poziom Słownika zapewniła redakcja naukowa pod kierunkiem księdza prof. dr hab. Piotra Mazurkiewicza.

„Słownik katolickiej nauki społecznej” miał oficjalną, uroczystą premierę w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej 6 maja, a przedpremierowo można było nabyć książkę podczas ubiegłorocznych kwietniowych Targów Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie. Premiera Słownika była także inspiracją do szeregu spotkań w różnych częściach kraju z autorami, współtwórcami książki. Takie spotkania odbyły się w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Piekarach Śląskich, Poznaniu, Stawiszynie i Krakowie. Nie zabrakło także audycji radiowych, m.in. obszernie o książce informowało płockie KRDP i Polskie Radio Katowice.                   

Tradycyjnie w kwietniu uczestniczyliśmy w Targach Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Podczas XXIX edycji tego wydarzenia oprócz szerokiej oferty książkowej, po raz pierwszy zaprezentowaliśmy wystawę przygotowaną z okazji 75. rocznicy powstania Instytutu Wydawniczego PAX. Na 8 planszach przedstawiono historię wydawnictwa, wybrane książki oraz odniesienia do ważnych artykułów i wywiadów z kwartalnika „Civitas Christiana” z autorami książek. W związku z szerokim wykorzystaniem aktywnych linków opartych o kody QR wystawa ma poniekąd charakter multimedialny.

Integralną częścią kwietniowych targów jest uroczysta gala wręczenia Feniksów, czyli nagród dla najlepszych książek minionego roku. Instytut Wydawniczy PAX otrzymał dwa wyróżnienia Feniks 2024. Nagrodzono publikacje:

  • „Etyka w biznesie i katolicka nauka społeczna” – książkę poruszającą kwestie etyczne w świecie biznesu z perspektywy katolickiej nauki społecznej;
  • „Cyfrowy uczeń – Carlo Acutis i Eucharystia” – komiks przedstawiający życie błogosławionego nastolatka, który z pasją promował tajemnicę i piękno Eucharystii.

W 2024 nie pomijaliśmy innych ważnych wydarzeń, wystaw i targów.

W malowniczej Choszczówce 15 września 2024 r. odbył się wyjątkowy piknik zorganizowany przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem "Civitas Christiana", które było partnerem wydarzenia. Piknik upamiętniał zarówno 100. rocznicę święceń kapłańskich, jak i 3. rocznicę beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, naszego Patrona. Stoisko z książkami Instytutu Wydawniczego PAX przyciągało w ten słoneczny dzień atrakcyjną ofertą wiele zainteresowanych osób.

30 sierpnia w ramach Lubelskiego Festiwalu Hobby i Biznes w sali Międzynarodowych Targów Lubelskich byliśmy współorganizatorem i uczestnikiem panelu dyskusyjnego "Etyka w biznesie". Wśród prelegentów byli: Władysław Grochowski, właściciel i Prezes Zarządu ARCHE SA; Adam Zadroga, dr hab. prof. KUL, ekonomista i teolog oraz Maciej Szepietowski, Prezes Fundacji Civitas Christiana.

9 listopada uczestniczyliśmy w Międzynarodowych Forum Tato.net w Lublinie. Podczas wyjątkowego całodziennego wydarzenia, skierowanego głównie do mężczyzn, ojców także zaprezentowaliśmy naszą ofertę książkową.

Z kolei w dniach 28 listopada – 1 grudnia uczestniczyliśmy w Targach Książki Historycznej w Warszawie. Instytut Wydawniczy PAX prezentował swoją ofertę wydawniczą, w tym tegoroczne premiery oraz wznowienia, z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia. Cykl imprez targowych zakończyliśmy udziałem w Targach Wydawców Katolickich w Lublinie w dniach 5–7 grudnia 2024 roku. Temu wydarzeniu, jak i pozostałym, towarzyszyła prezentacja dorobku i aktualnej oferty wydawnictwa oraz wspomniana wyżej wystawa jubileuszowa.

W 2024 r. staraliśmy się rozwijać działalność promocyjną w naszych mediach w ramach projektu „Weź i czytaj”. Dzięki temu powstały wywiady z:

  1. Romanem Szpakowskim, prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (kwiecień);
  2. Michałem Wojciechowskim, synem Bronisława Wojciechowskiego – autora wydanej przez IW Pax książki „W Powstaniu na Mokotowie” (sierpień);
  3. Wiesławem Janem Wysockim, autorem wydanej przez nas książki „Polonia Christiana. Szkice z dziejów Polski chrześcijańskiej” (listopad).

Wszystkie nagrania dostępne są na naszych stronach internetowych.

W minionym roku oprócz wspomnianej premiery wydaliśmy kilkanaście dodruków i wznowień. W tym gronie szczególną uwagę warto poświęcić książce „Wychowanie bez porażek” Thomasa Gordona. Nakładem Instytutu Wydawniczego PAX ukazało się długo oczekiwane nowe poprawione wydanie tej klasycznej pozycji z zakresu psychologii wychowawczej, oferując czytelnikom aktualne narzędzia do efektywnej komunikacji w relacjach rodzic-dziecko.

Mówiąc o podsumowaniu, warto także podkreślić, że w minionym roku odnowiliśmy nasze zaangażowanie w Polskiej Izbie Książki (podczas uroczystego walnego zebrania przywołano znaczenie jubileuszu naszego wydawnictwa) oraz Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich.

Powyższe podsumowanie nie jest pełne i zawiera jedynie najważniejsze informacje, ale warto powiedzieć także o naszych najbliższych planach. Mimo, że sytuacja na rynku wydawniczym jest niełatwa, każdego dnia znikają kolejne księgarnie, ambitna i wartościowa książka jest w defensywie, my zaprezentujemy kilka całkowitych nowości i ufamy, że trafią one w gusta czytelników.

Już na przełomie stycznia i lutego światło dzienne ujrzy nasza pierwsza w tym roku premiera wydawnicza. Trwają ostatnie prace nad komiksem o św. Teresie z Lisieux. W tym roku przypada 100. rocznica kanonizacji św. Teresy z Lisieux, a nowa książka pomyślana jest głównie z myślą o młodym pokoleniu czytelników. Jeszcze w pierwszym kwartale przewidujemy także wydanie biografii Zofii Kossak autorstwa Mirosławy Pałaszewskiej oraz nowej książki o. Zdzisława Kijasa pt. „Przetrwać burzę. Życie w czasach kryzysu”. Więcej szczegółów będziemy systematycznie przekazywali. Zachęcam, aby śledzić nasze kanały w mediach społecznościowych oraz stronę www.iwpax.pl.

 

/ab

Maciej Szepietowski

Maciej Szepietowski

Prawnik, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Civitas Christiana", Dyrektor Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Instytut wydawniczy pax #PAX #książka #wydawnictwo #podsumowanie #książki #książki katolickie #75-lecie IW PAX
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej