56bb

Izabela Tyras: Pandemia nas nie zatrzymała

2020/10/7

W niezwykłych okolicznościach, stanu epidemii, ale zdesperowani, by uczcić Królową Polski i swego patrona kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze 28 maja odbyła się jubileuszowa 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Z konieczności do Częstochowy przyjechali tylko nieliczni przedstawiciele oddziałów z różnych regionów kraju, ale dzięki transmisji telewizyjnej w TV Trwam i w Internecie wspólnota, w wymiarze duchowym, była znacznie powiększona. Łączyli się także pracownicy grupy INCO S.A. Władze Stowarzyszenia na Jasnej Górze reprezentowali: Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej i Tomasz Nakielski, prezes Zarządu Stowarzyszenia. Obecni byli również: ks. Dariusz Wojtecki, asystent kościelny „Civitas Christiana” i ks. Ryszard Umański, asystent oddziału w Częstochowie. Dzień modlitwy został wybrany nieprzypadkowo. 28 maja to rocznica śmierci Prymasa Wyszyńskiego.

Jasna Góra - miejsce władania Królowej

Witając uczestników pielgrzymki dopiero co mianowany przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski przywołał słowa Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Jasna Góra to miejsce władania Królowej, to Ona tu rządzi. To Ona wybrała to miejsce, w którym przez sześć wieków obraz jest Jej czczony i przez przyczynę Maryi zyskujemy dla naszego Narodu wielkie łaski. My zaś wszyscy tutaj przychodzący to Jej dzieci, Jej sługi, Jej niewolnicy”. Przypomniał, że pielgrzymowanie Stowarzyszenia do tronu Jasnogórskiej Matki Kościoła zawsze związane jest z rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia, który jest patronem wspólnoty, i o którego rychłą beatyfikację od tylu lat się modli.

Abp Wacław Depo: potrzebne jest odważne i konsekwentne świadectwo wiary katolików świeckich

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W kazaniu przywołując adhortację apostolską Jana Pawła II o Kościele w Europie, przestrzegał przed współczesnymi trendami tzw. pełzającej sekularyzacji. Przypomniał diagnozę papieża, że łatwiej jest dzisiaj deklarować się jako agnostycy, poszukujący, niż jako wierzący. Przyznał, że odnosi się wrażenie, że niewiara jest czymś naturalnym dla człowieka, podczas gdy wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego, które nie jest oczywiste ani przewidywalne.

- I tutaj odnajdujemy również zadanie dla „Civitas Christiana” – wskazał abp Depo, podkreślając potrzebę i rolę osobistych świadectw życia i działania katolików w duchu Ewangelii. - Ten trend, żeby religia była zepchnięta do spraw osobistych, a nie publicznych świadectw, będzie nam towarzyszył nieustannie - diagnozował kaznodzieja. - Dzisiaj mamy podnieść głowę do góry, dlatego, że jesteśmy zawierzający Bogu, a nie tylko pochłonięci własnymi słabościami (…) Po to prosimy Ducha Świętego o Jego dary. Nie bójmy się wzywać Ducha Świętego, by nas odnowił, to On uzdalnia nas do odważnego zawierzenia Bogu we wszystkim - zachęcał metropolita częstochowski.

Nie mogło nas tu nie być

- Chociaż czas jest trudny nie wyobrażaliśmy sobie, żebyśmy tutaj, przynajmniej jakąś delegacją, nie pojawili się, a cała organizacja łączy się z nami duchowo – mówił Tomasz Nakielski, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Podkreślał, że tegoroczna, jubileuszowa pielgrzymka była czasem szczególnej próby wiary i nieustannym błaganiem o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. - Kiedy na nią wciąż czekamy, to modlitwa nasza nabiera jeszcze większej wymowy i ufamy, że jest to czas dany nam do lepszego przygotowania do wyniesienia ks. Prymasa na ołtarze, i do tego, jak tego świętego „wykorzystać”, by stał on się patronem wielu pięknych rzeczy w Kościele i Ojczyźnie. Traktujemy to z wielką pokorą - zauważył Tomasz Nakielski.

Wyjątkowość naszego Patrona

- Kardynał Wyszyński w swoim nauczaniu był wyjątkowy – przypomniał Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. - Ks. Prymas proponował wynikające z nauki Kościoła konkretne rozwiązania społeczne, odnosząc się np. do rodziny mówił nawet o płacy dla matek wychowujących dzieci, mówił o roli związków zawodowych. To jest ta wyjątkowość sięgania do konkretów, które później stanowią fundament życia społecznego - zwrócił uwagę przewodniczący Rady.

Na program jubileuszowej pielgrzymki, obok Mszy św., złożyły się też: droga krzyżowa prowadzona przez ks. Ryszarda Umańskiego, asystenta oddziału w Częstochowie, z przywoływaniem słów naszego Patrona i błaganie o rychłą beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego, mimo deszczu, pod Jego pomnikiem znajdującym się przed wejściem do sanktuarium.

Na nowo zawierzyć się Matce

Podczas Apelu Jasnogórskiego Tomasz Nakielski dokonał kolejnego aktu zawierzenia stowarzyszenia „Civitas Christiana” i pracowników Grupy INCO S.A. Jasnogórskiej Maryi oddając Jej wszystko co nas stanowi i kim jesteśmy.

/łb

 

© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej