Izabela Tyras zasłużona dla kultury polskiej

2023/08/29
Iza Tyras
Fot. Estera Ryczek

W uroczystość odpustową Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia br., podczas mszy wieńczącej pielgrzymi czas do domu naszej Matki, odbyła się niebywała, podniosła uroczystość. Nasza koleżanka Izabela Tyras, wieloletnia przewodnicząca Zarządu Oddziału w Częstochowie, otrzymała z rąk wiceministra Szymona Giżyńskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”.

To wspaniałe odznaczenie, nadawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, z pewnością trafiło we właściwe ręce! Iza jest naszą koleżanką, współpracownicą, osobą zaangażowaną w życie Kościoła lokalnego, oraz w życie naszej wspólnoty Civitas Christiana. Jej liczne działania oraz inicjatywy na rzecz osoby oraz nauczania społecznego naszego patrona, bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, zakrojone są na bardzo szeroką skalę.

Jak sama powtarza:

Ks. Prymas nie tylko był wielkim mężem Kościoła, ale był nauczycielem Narodu. Był wielkim miłośnikiem Ojczyzny naszej i w jego nauczaniu zostało tyle ważnych i aktualnych przesłań, które są nam potrzebne na dzisiaj.

Kultura narodowa zajmowała bardzo ważne miejsce w sercu Prymasa Tysiąclecia. Nie inaczej jest w przypadku Izy Tyras. Jako redaktor Radia Jasna Góra prowadziła liczne audycje oraz tworzyła podcasty w Radiu Civitas Christiana, gdzie w swoich nagraniach oraz rozmowach z licznymi gośćmi, nawoływała w obronie dziedzictwa kulturowego naszego Narodu.

Dzięki Niej my, członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia, możemy corocznie uczestniczyć w Pielgrzymce na Jasną Górę, która stanowi dla nas przestrzeń do wspólnej modlitwy oraz formacji. Iza jest również pomysłodawczynią Spotkań Młodych z Biblią, które już od 16 lat organizujemy dla uczniów oraz katechetów biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej.

Izabelo, dziękujemy za Twoją pracę i zaangażowanie. Niech Maryja, tak bliska Twojemu sercu, prowadzi Cię w dalszej społecznej służbie na rzecz Kościoła oraz drugiego człowieka!

 

/ab

2 Estera Ryczek

Estera Ryczek

Filozof, dziennikarz. Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Częstochowa #Civitas Christiana Częstochowa #Jasna Góra #Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego #odznaczenie #kultura polska #Zasłużony dla kultury polskiej #Tyras
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej