Jan Paweł II a wielka polityka. Zaprosznie na wykład 18 listopada

2023/11/14
2 Facebook

"Jan Paweł II a wielka polityka" to drugi wykład z cyklu „Jan Paweł II zapomniany?”. Wygłosi go Grzegorz Polak 18 listopada 2023r. o godz. 10:00 w koszalińskiej siedzibie Stowarzyszenia "Civitas Christiana" przy ul.  bpa. Czesława Domina 12/4. Organizatorami spotkania są Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Koszalinie.

Za jego pontyfikatu papiestwo osiągnęło szczyt prestiżu i znaczenia. Sam zaś Jan Paweł II stał się w czasach współczesnych najbardziej globalną osobowością. Jako wybitny mąż stanu i zarazem duchowy autorytet o światowym, ponad konfesyjnym znaczeniu, miał wpływ na zmiany społeczno-polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Była premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, po śmierci Jana Pawła II napisała:

Walcząc z fałszem komunizmu i głosząc prawdziwą godność osoby ludzkiej, Jan Paweł II stanowił ogromną siłę moralną stojącą za zwycięstwem w zimnej wojnie. Miliony ludzi zawdzięczają mu  swoją wolność i poszanowanie własnych praw.  Cały świat został zainspirowany jego przykładem.

Ze zdaniem Jana Pawła II liczyli się nawet dyktatorzy. Papież był dla polityków ważnym partnerem w rozmowach i działaniach na rzecz pokoju we wszystkich zapalnych regionach świata. Szczególna więź połączyła go z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Ronaldem Reaganem. Według obiegowej opinii obaj, współpracując ze sobą w duchu zaufania i zrozumienia, przyczynili się do demontażu „imperium zła”. Prezydent Reagan działał metodami politycznymi, Jan Paweł II dysponował „orężem Ewangelii”, która głosi: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.   Ta mieszanka dała piorunujący efekt.

 

/mdk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Paweł II zapomniany #Jan Paweł II #Grzegorz Polak #Koszalin #wykład
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej