Jasna Góra: O wartościach w Milenijnym Akcie

2021/02/25
plakat WYSZYNSKI 01 01 1

W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego kolejne spotkanie związane z posługą i duchowością kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się na Jasnej Górze, 27 lutego. Tegoroczne rozważania dotyczą Milenijnego Aktu Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego w 55. rocznicę jego złożenia. W najbliższą sobotę mowa będzie o „wartościach”.

Jak zauważył o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego „chcemy pokazać świat wartości, na których ten akt został zbudowany, system wartości prezentowany w treści tego oddania”. - Chodzi więc o wartości ogólnoludzkie, jak - wierność, ufność, pracowitość; wartości narodowe, jak – Ojczyzna, naród, wolność; no i oczywiście wartości chrześcijańskie - powiedział paulin. Podkreślił, że cały „ten system wartości leży u podstaw naszej cywilizacji, w której żyjemy, z której wyrastamy, nie tylko ludzie wierzący, ale można powiedzieć szerzej, całe społeczeństwo”.

O. Prus podkreślił, że szczególnym zagadnieniem wynikającym z Milenijnego Aktu jest niewolnictwo czyli oddanie „bez reszty” Maryi, bowiem akt ten był oddaniem Polaków i wszystkiego, co Polskę stanowi, w macierzyńską niewolę Maryi.

Niewolnictwo, o którym tutaj mówimy, to jest rodzaj takiej zależności, którą można by zobrazować miłością matki do dziecka, gdzie człowiek jest tak ogarnięty miłością drugiego człowieka, że co prawda, oddaje mu się w wolności, ale czuje się niemal zniewolony tą miłością, ale to powoduje, że człowiek jest wtedy najbardziej wolny, bo ta miłość go uszczęśliwia - powiedział dyrektor Instytutu. Dodał, że chcemy mówić o niewolnictwie, by dobrze zrozumieć to zagadnienie i odczytać je dzisiaj.

Gośćmi spotkania „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” 27 lutego będą: historyk, prof. Jan Żaryn i mariolog, ks. prof. Janusz Królikowski. Początek o godz.19.30 w Sali Papieskiej. Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie.

Po spotkaniu tradycyjnie już jego uczestnicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który inauguruje nocne czuwanie (z 27 na 28 dzień miesiąca) w intencji beatyfikacji jednego z największych czcicieli Królowej Polski i owoców duchowych tego aktu dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny. O północy w dzień odejścia do Wieczności, 28 dnia miesiąca (Prymas zmarł 28 maja) odprawiana jest Msza św.

Szczególnego zawierzenia Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego dokonał 3 maja 1966 r. W Akcie Milenijnym określone zostały dwa cele oddania: ubezpieczenie Kościoła na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków. Najlepiej można było to uczynić w dłoniach Matki Najświętszej, której opieki naród nasz nieustannie w swoich dziejach doświadczał.

Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

 

It/Jasna Góra

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Akt Zawierzenia Matce Bożej #Akt Zawierzenia 1966 #Milenium Chrztu Polski #Jasna Góra #niewolnictwo #Matka Boska Częstochowska
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej