church 2021010

Jeden z australijskich stanów nakazuje księżom łamanie tajemnicy spowiedzi

2020/9/11

Parlament australijskiego stanu Queensland przegłosował ustawę, która ma zobowiązać księży, do łamania tajemnicy spowiedzi penitentów, którzy wyznają grzechy związane z nadużyciami seksualnymi wobec dzieci. Jeśli nie zgłoszą takiego przypadku organom ścigania grozić im będzie więzienie. Ustawa ta została wniesiona do parlamentu po rekomendacji Komisji Królewskiej i ma przeciwdziałać wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.

Parlament stanowy odrzucił protesty związane z uchyleniem nowej ustawy. Inne stany w Australii w dalszym ciągu debatują nad podobnymi rozwiązaniami. Katolicki arcybiskup Brisbane, Mark Coleridge, jest przekonany, że to prawo nie zapewni dzieciom bezpieczeństwa.

W 2019 roku kardynał Vincent Nichols, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Anglii i Walii oświadczył, że „kapłan prędzej umrze, niż zdradzi tajemnicę spowiedzi”, a kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego mówi jasno: „każdy spowiadający kapłan zobowiązany jest bez wyjątku i pod bardzo surowymi karami do zachowania pieczęci sakramentalnej, to jest do absolutnej tajemnicy odnośnie grzechów poznanych na spowiedzi”.

Na podst.: pch24/guardian

/mg

Mateusz Gawronski

Mateusz Gawroński

Dziennikarz. Członek redakcji oraz Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej