Jubileusz rypińskiego “Civitas Christiana” w Trutowie

2017/12/12
rypin-59.jpg

Na pięknym wzgórzu Ziemi Dobrzyńskiej położona jest mała miejscowość Trutowo, w której centrum życia skupia się w barokowej świątyni Ojców Karmelitów Trzewiczkowych.

Ten kościół pw. Świętej Anny ma ciekawą historię a z nim klasztor i parafia, wpisując się w  dzieje Polski i bogactwo duchowości karmelitańskiej.

Na przełomie lat 2016 -2017 obecny o. przeor dr Aleksander Pikor wraz z wieloma oddanymi sprawie urzędami, parafiami, pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Włocławskiej JE ks. bpa Wiesława A. Meringa, zorganizował obchody  Jubileuszu 300 – lecia Podpisania Aktu Fundacyjnego  Powstania Kościoła i Klasztoru w Trutowie, na które zaproszona została delegacja Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rypinie.

Odnowione po wielu latach kontakty (uprzednio organizowaliśmy też z O. przeorem Mieczysławem Jankowskim konferencje, spotkania, koncert śpiewającego ks. Stefana Ceberka), zaowocowały w dniu 2 grudnia br. Dniem Wspólnoty członków i sympatyków „Civitas Christiana” w Rypinie.

Spotkanie rozpoczęło się przedpołudniowym wyjazdem autokaru z Rypina do kościoła Św. Anny, gdzie najważniejszym punktem programu była koncelebrowana Eucharystia z Ojcami Karmelitami pod przewodnictwem rypińskiego asystenta ks. prałata Tadeusz Zabornego. Działalność „Civitas Christiana”, najogólniej rzecz ujmując, służąca Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie, ta potrzeba organizowania się świeckich w życie parafii, w różne wspólnoty, organizacje , stowarzyszenia, w życie miasta, była obecna w Homilii ks. Zabornego oraz w późniejszym wystąpieniu przewodniczącej Oddziału w Rypinie Zenobii Rogowskiej, o co prosił w 1994 r. w Watykanie Ojciec Święty Jan Paweł II, zwracając się słowami – „Budujcie Civitas Christiana!” do pielgrzymów stowarzyszenia.

HOMILIA KS. PRAŁ. TADEUSZA ZABORNEGO

Członkowie organizacji aktywnie włączyli się w oprawę Mszy Świętej czytając Lekcję (Ewa Szpakiewicz), przygotowując Modlitwę wiernych (Urszula Małkińska i Ewa Manelska) oraz Dary Ołtarza (Teresa Krzyżanowska, Urszula Łaska, Ewa Witkowska, Piotr Hoffmann, Krystyna Jaszczułt i Józef Betlejewski).

Uprzednie powitanie i zapoznanie z historią świątyni, klasztoru przez gospodarza Ojca Aleksandra, wysłuchanie programu artystycznego poświęconego Trutowowi  w wykonaniu Jacka Szablewskigo i Edmunda Rogowskiego z Bractwa Literackiego „Civitas Christiana”, słodki poczęstunek, wypełniły czas integracji w Dniu Wspólnoty, zorganizowanej z okazji   20-tej rocznicy nadania Stowarzyszeniu przez Konferencje Episkopatu Polski i kard. Józefa Glempa, statusu organizacji katolickiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się film dokumentalny z wywiadami udzielonymi przez kapłanów, prezydenta Torunia Michała Zalewskiego, burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego, pracowników naukowych, artystów, pracowników „Civitas Christiana” Torunia, Rypina, z głównym komentarzem, stosownymi życzeniami z okazji Jubileuszu przewodniczącego Oddziału „Civitas Christiana” w Toruniu Piotra Hoffmanna.

Słowa wdzięczności, szacunku przekazane zostały przez organizatorów uroczystości na ręce Ojca Przeora i Jego Wspólnoty Karmelitańskiej. Z kolei zebrane grono usłyszało od O. Aleksandra Pikora gratulacje za różnorodność form pracy, kulturę słowa mówionego i pisanego wraz z życzeniami dalszej ciekawej działalności oraz propozycję współpracy na chwałę Pana, Maryi i Świętej Anny patronki świątyni  w Trutowie.

Więcej zdjęć:

www.civitaschristiana-torun.pl

Zenobia Rogowska, fot. Szymon Szczęsny

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dr o. Aleksander Pikor #dzień skupienia #Edmund Rogowski #Jacek Szablewski #ks. bp Wiesław Mering #ks. prał. Tadeusz Zaborny #rypin #XX-lecie Stowarzyszenia #Zenobia Rogowska
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej