Kapłańskim okiem - relacja ze spotkania księży asystentów

2022/11/30
CCH 3103
Fot. Kamil Latuszek / Centrum Medialne Civitas Christiana

W zimowej scenerii, otoczeni gęstym lasem w przytulnym Ośrodku „Gawra” dane nam było, kapłanom asystentom Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przeżyć doroczne spotkanie. Darem był błogosławiony czas rekolekcji, darem był rekolekcjonista – ks. dr Marek Chrzanowski – orionista, i darem był każdy z nas.

Ojciec Marek umiejętnie i cierpliwie prowadził nas w mocy Ducha do źródła - do pierwszej przyczyny naszego życia i kapłańskiego powołania. Czynił to z wielką delikatnością i prostotą słowa oraz z takim przekonaniem, że nie mieliśmy żadnej wątpliwości.

Rozpoczęcie rekolekcji 21 XI 2022 – w kościele w Jabłonce i pierwsze kazanie o szczęściu. „Aby być szczęśliwym – mówił kaznodzieja – aby być szczęśliwym w kapłaństwie, trzeba Bogu oddać wszystko, jak uboga wdowa (por. Łk 21, 1-4). Czego nie oddamy, to będzie nas zawsze niepokoiło i oddzielało od szczęścia na co dzień.” Za wzór całkowitego zawierzenia Bogu, postawił nam o. Marek – Maryję, która powiedziała Bogu TAK i była konsekwentna temu wyborowi przez całe życie, a przez to stała się spełniona jako człowiek i jako Matka Boga.

Podczas rekolekcji wysłuchaliśmy trzech konferencji. Pierwsza poświęcona była mocy modlitwy różańcowej, której osobiście na sobie doświadczył i ciągle doświadcza ks. Marek. Mogliśmy również usłyszeć historię jego życia i powołania kapłańskiego. Z perspektywy lat dostrzega on, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Wielkim jego odkryciem w ostatnich latach, obok różańca, był kult Jezusa Miłosiernego i obraz z napisem Jezu Ufam Tobie. Na podsumowanie nauki rekolekcyjnej usłyszeliśmy z przekonaniem i wiarą wypowiedziane słowa: „Bóg jest i ON naprawdę jest MIŁOŚCIĄ”.

22 XI 2022 – na drugiej konferencji Ojciec orionista – przedstawił nam dwa obrazy wpisujące się w scenerię jeziora Omulew, nad którym wznosi się ośrodek Gawra. Pierwszy to obraz zmęczonego Piotra po nieudanym połowie, a drugi to burza na jeziorze Galilejskim. Spotkania Piotra ze Zbawicielem odmieniały jego życie. Podobnie ma być z nami, może ogarniętymi przez pesymizm, że nic nie wychodzi, a tyle włożyłem pracy. Potrzebujemy takiego spotkania ze Zbawicielem, który umocni moją tożsamość, gdy spojrzę w Jego oczy. I krótkie podsumowanie tej drugiej konferencji: „wierzę Bożemu Słowu, wierzę Słowu Jezusa”.

Kazania Mszy świętych z 22 i 23 XI – wprowadzały nas w tajemnicę Wieczernika, gdzie Jezus zanim spożył wieczerzę, obmył uczniom nogi. Kaznodzieja głosił: „codziennie dziękuj Bogu, że klęka przed tobą i prosi o miłość i wierność”. Te słowa dotknęły mojego serca. Ostatnia konferencja była o mojej relacji – kapłana z Jezusem. Ojciec Marek postawił nam pytanie: „Czy Jezus jest dla mnie bliski, tak bliski, że ja chcę z Nim być – i to nie tylko przy ołtarzu ale na co dzień – w każdej sytuacji?” Alter Christus – na co dzień?

Dziękuję Bogu za ten czas, za te godziny w mazurskiej knieji, gdzie przemawiał prorok – ks. Marek Chrzanowski.

Ks. Piotr Leśniak, Asystent KS „Civitas Christiana” w Oświęcimiu

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#asystenci kościelni Civitas Christiana #ks. dr Marek Chrzanowski FDP #ks. Piotr Leśniak #Wikno
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej