Łódzki Ośrodek Formacji tym razem w Zduńskiej Woli

2015/11/9

Refleksja posynodalna, dotychczasowy pontyfikat papieża Franciszka i bieżące problemy społeczne w kontekście nauczania Kościoła, to główne z zagadnień poruszonych w ramach zjazdu łódzkiego Okręgowego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, który odbywał się od 6 do 8 listopada br. w Zduńskiej Woli.

W okręgowym spotkaniu formacyjnym zrealizowano trzy bloki programowe, na które złożył się namysł nad zakończonym 25 października br. XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym, który podsumował ks. prof. Stanisław Skobel, redaktor naczelny dwumiesięcznika Społeczeństwo. W osobnej konferencji duchowny podzielił się także refleksją odnośnie dotychczasowego przebiegu pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. W jego ocenie, można mówić o pewnym fenomenie tego papieża, który w sposób prosty komunikuje światu ewangeliczną prawdę, stawiając przy tym wysokie cele, a ludzie chcą go słuchać, o czym świadczą tłumy obecne przy jego wystąpieniach – nieraz liczniejsze, niż na spotkaniach z Janem Pawłem II – zauważył ks. Skobel.

Sesję Okręgowego Ośrodka Formacji poświęcono także tradycyjnie sprawom stowarzyszeniowym. Zasady finansowania organizacji omówił Sławomir Józefiak, wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Słuchacze mogli zapoznać się z działalnością i bieżącą kondycją firmy Grupa INCO S.A., będącej własnością Stowarzyszenia, dzięki której w dużej mierze możliwy jest obecny wymiar działalności poszczególnych struktur. Sławomir Józefiak, pełniący funkcję prezesa Zarządu w spółce, zwrócił uwagę na powodzenie wiodących marek Grupy INCO S.A., czyli płynu do zmywania naczyń Ludwik, pod którego marką pojawiają się na polskim rynku wciąż nowe i równie skuteczne produkty, jak np. inteligentne kapsułki żelowe do prania tkanin. Ludwik to wciąż najczęściej używany przez Polaków płyn do mycia naczyń (Millward Brown. TGI marzec 2015). Równie doceniana jest seria nawozów ogrodniczych Florovit i Azofoska, dedykowanych zarówno hobbystom jak i zabiegom profesjonalnym w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Wśród ostatnich nowości prezes Józefiak wskazał linię kosmetyków opartych na naturalnych i delikatnych składnikach pod marką Zielony Gaj.

Ostatni z bloków tematycznych poprowadziła Anna Staniaszek z miesięcznika “Civitas Christiana”. Redaktor omówiła historię Stowarzyszenia, która splata się z trudnym czasem dla Kościoła w dobie PRL i latami transformacji, wymagającej nie tylko dostosowania do  zmian ustrojowych, w tym pod względem gospodarczym, ale także głębokiej przemiany myślenia o państwie, społeczeństwie i obecności w Kościele, jako jego integralna część.

W sesji wzięli udział reprezentanci z oddziałów “Civitas Christiana” w Radomsku, Działoszynie i Złoczewie, Skierniewicach, Łowiczu, Kutnie, Łodzi i samej Zduńskiej Woli, która gościła zjazd w Ośrodku Pamięci Świętego Maksymiliana. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić dom urodzin świętego patrona tego miasta i wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP, w której Maksymilian Kolbe otrzymał sakrament Chrztu. Wyjazd był połączony z poszerzonym posiedzeniem Rady Oddziału Okręgowego, która pochyliła się m.in. nad wstępną wersją zintegrowanego projektu działań na przyszły rok. W całej Polsce, od stycznia do grudnia 2016 r., oddziały Stowarzyszenia będą realizowały hasło programowe “Naród idący ku przyszłości”, nawiązujące do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Marcin Kluczyński

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#1050. rocznica Chrztu Polski #Anna Staniaszek #Azofoska #civitas christiana #Florovit #ks. Stanisław Skobel #Ludwik #Łódź #miesięcznik "Civitas Christiana". #najlepszy płyn do zmywania #Naród idący ku przyszłości 2016 #OFKS #Ośrodek Pamięci św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli #pax #Sławomir Józefiak #Zduńska Wola
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej