Maryja, Matką Nadziei - uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

2024/08/28
IMG 8337 v2
Fot. Maciej Szepietowski, Kamil Sulej

Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej tradycyjnie zgromadziły na Jasnej Górze tysiące pielgrzymów. Wśród nich obecna była także liczna delegacja Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z przewodniczącym Rady Nadzorczej i prezesem Zarządu. Święto jest przede wszystkim dziękczynieniem za opiekę Maryi nad naszym Narodem. 26 sierpnia to wyjątkowy dzień, z którym patron organizacji kard. Stefan Wyszyński, związał niezwykłe wydarzenia, na czele z Jasnogórskimi Ślubami Narodu. Główna Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona została na Szczycie o godz.11.00.

- Wierzymy, że Maryja tak, jak w Kanie Galilejskiej, także dziś mówi Jezusowi czego nam brakuje. Ona staje przed nami jako Matka Nadziei. Żyjmy więc tą nadzieją i niech ona nie będzie łatwowiernym optymizmem, ale darem łaski w realizmie życia - zachęcał w kazaniu abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podkreślał, że w Kanie Maryja okazuje się prawdziwie Matką Nadziei: jest Tą, która nie prosi Jezusa o cud, niczego Mu nie narzuca i nie wymusza. Mówiąc Jezusowi, „nie mają już wina”, tylko zawierza mu całą sytuację i oddaje ją w Jego ręce i w ten sposób uczy nas wiary i zaufania Jezusowi.

Spoglądanie w przyszłość z nadzieją, jak przypomina w bulli jubileuszowej papież Franciszek, oznacza posiadanie wizji życia, pełnej entuzjazmu, którą trzeba przekazywać. Niestety w wielu sytuacjach, takiej perspektywy dziś brakuje. Są to miejsca ogarnięte konfliktami i trwającą wojną. Brakuje jej w podejmowanych próbach, także legislacyjnych, osłabiających i podważających szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w kształtowaniu ładu i porządku społecznego, w którym słuszny szacunek dla przestrzegania jasnych zasad w tworzeniu dobra wspólnego, powinien iść w parze z zachowaniem szacunku dla godności każdego, bez wyjątku, człowieka - mówił kaznodzieja.

Jak zauważył abp Polak „dzięki nauce religii w szkole, przez poznanie wiedzy o Bogu i kształtowanie postaw z niej płynących, jej kulturotwórczy i społeczny zarazem charakter, możemy otwierać serca i umysły dzieci i młodzieży, dając im szansę na życie nadzieją, która przełamywać będzie niebezpieczną pokusę zamknięcia w sobie i izolacji”. Dodawał, że poczucie niepewności i wprowadzanie zmian, które w istocie podważają, deprecjonują i osłabiają ten wspólny wysiłek wychowawczy, może prowadzić do przeżywania przez nich teraźniejszości w melancholii i nudzie. Prymas Polski zauważył, że łączenie różnych grup wiekowych na lekcjach religii, niewątpliwie powodować będzie wśród dzieci i młodzieży nie tylko bałagan w przyswajaniu wiedzy, ale zrodzi w nich niepotrzebny stres i frustrację. Dodał, że właśnie dlatego konieczne jest zachowanie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, jak i prawo dzieci i młodzieży do wychowania i do opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego przez nich rozwoju.

Abp Wojciech Polak podkreślał, że Maryja, Matka Nadziei troszczy się o nas i idzie z nami, także pośrodku tych wszystkich problemów, które zdają się dusić nasze serca.

Życzył, abyśmy wezwani przez Jasnogórską Królową uważnie wsłuchiwali się co dziś do nas mówi Jej Syn i żyli nadzieją, która i dla nas nie będzie nigdy łatwowiernym optymizmem, ale darem łaski w realizmie życia.

W czasie Sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu, przyrzeczenia wypowiedziane przez naród polski 26 sierpnia 1956 r., autorstwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystość jasnogórska dla przedstawicieli „Civitas Christiana” była przede wszystkim okazją do wspólnotowego dziękczynienia Maryi za Jej opiekę i wstawiennictwo, ale też sposobnością do zawierzenia stowarzyszeniowej służby Kościołowi i Ojczyźnie. - Chcemy tutaj, na Jasnej Górze powierzać wszystkie nasze plany i działania, podejmować refleksję i namysł nad nowymi wyzwaniami, które jawią się przed nami - powiedział Kamil Sulej, prezes Zarządu. Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej podkreślił, że dziś szczególnie potrzeba nam nadziei, o której przypominał w kazaniu ks. Prymas i patrzenia z wielką ufnością w przyszłość, by móc wraz z bł. kard. Wyszyńskim budować państwo Boże na polskiej ziemi.

Szczególnym punktem częstochowskiego spotkania, obok uroczystej Mszy św., był także udział w wieczornym Apelu Jasnogórskim.

 

/mdk

1 MDK6102

Izabela Tyras

Dyrektor Instytutu Kultury Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej #26 sierpnia #Jasnogórskie Śluby Narodu #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #abp Wojciech Polak #katecheza #Kamil Sulej #Sławomir Józefiak
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej