„Medycyna paliatywna to królowa nauk medycznych”. Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską i Pawłem Grabowskim

2023/10/25
CCH 1201 min
Fot. Kamil Latuszek

W Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie odbyło się wczoraj spotkanie autorskie poświęcone książce „Nie przyszedł do mnie Anioł. O życiu, śmierci, Podlasiu i nadziei wbrew wszystkiemu”. Z Agatą Puścikowską i Pawłem Grabowskim rozmawiała Marta Karpińska z Civitas Christiana.

Agata Puścikowska jest reportażystką, felietonistką, autorką książek oraz audycji radiowych, scenarzystką filmów dokumentalnych, a także mamą i żoną. Swój trzeci w karierze wywiad-rzekę przeprowadziła z Pawłem Grabowskim – urodzonym w Krakowie absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w Krakowie, chirurgiem szczękowo-twarzowym, specjalistą medycyny paliatywnej, bioetykiem. Dr Grabowski jest też założycielem i Prezesem Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce, laureatem I nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Prywatnie właściciel trzech dobermanów, hodowca pszczół, poeta, a także twórca ikon.

Agata Puścikowska opowiedziała na początku, skąd wybór formy publikacji oraz w jaki sposób powstaje wywiad-rzeka, na dodatek przeprowadzany z osobą, która ma niezwykle dużo zajęć. Książka „Nie przyszedł do mnie Anioł” była jednak owocem nie tylko wielu godzin rozmów autorów, ale również ich wieloletniej znajomości.

Paweł Grabowski wyjaśnił powstanie pomysłu zbudowania stacjonarnego hospicjum na Podlasiu, pomysłu, który określił jako „szalony”. Szczególnie ze względu na to, iż wszelkie fundusze potrzebne na budowę i uruchomienie placówki były żmudnie zbierane od darczyńców, różnych firm. Lekarz podkreślił też, że w trakcie fundraisingu zdarzyło się wiele cudów.

Wydaje mi się, ze najmniej na świecie się do tego nadawałem (…) i ja się nadal Szefa Niebieskiego pytam, jak to się stało – wyznał autor i bohater książki wydanej przez Wydawnictwo Esprit.

Dr Grabowski podzielił się też historią swojego powołania lekarskiego i drogi, jaka zaprowadziła go do punktu, w którym znajduje się dzisiaj. W trakcie realizowania specjalizacji z chirurgii szczękowo-twarzowej, odbywał bowiem praktyki na oddziale onkologicznym. Wskazał, że z osób, które cierpią na nowotwory rejonu twarzy i szyi jedynie około 50 proc. ma szanse na wyzdrowienie. To doprowadziło go do refleksji nad pozostałą połową chorych, gdyż to właśnie te osoby będą w ciągu mniej niż 5 lat potrzebowały opieki paliatywnej.

Medycyna paliatywna to królowa nauk medycznych. Medycyna paliatywna to medycyna, która dotyka pacjenta we wszystkich aspektach jego bytowania. (…) Widzę aspekt duchowy tego człowieka, tego chorowania, aspekty społeczny, osobowy, chorobowy, rodzinny… (…) To wszystko razem to jest sos, w którym człowiek choruje i tylko medycyna paliatywna o tym mówi (…) i to jest medycyna, którą chcę uprawiać. Stąd ta miłość do niej – podkreślił założyciel Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

Licznie zebrani uczestnicy mieli również możliwość zadania na koniec pytań autorom książki „Nie przyszedł do mnie Anioł”. Nie brakowało ujmujących świadectw osób, które spotkały się na swojej drodze z dobrocią dr. Grabowskiego.

Debatę poprowadziła Marta Karpińska, redaktor naczelna kwartalnika „Civitas Christiana”. Organizatorami wydarzenia był warszawski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Wydawnictwo Esprit oraz Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Już niedługo ukaże się relacja wideo spotkania na kanale YouTube Civitas Christiana TV.

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#spotkanie autorskie #Agata Puścikowska #książka #hospicjum #medycyna #Wydawnictwo Esprit #Centrum Myśli Jana Pawła II
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej