Nagrody im. Domańskiego wręczone!

2022/04/25
DSC 8707
Fot. Dorota Zawiślańska

23 kwietnia 2022 roku w Sali Koncertowej Polskiego Radia Szczecin odbyła się gala wręczenia 36. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. ks. dr. Bolesława Domańskiego.

„Ksiądz Patron” Polaków spod Znaku Rodła jest patronem tej ważnej nagrody przyznawanej przez  Stowarzyszenie. Jej celem jest uhonorowanie i przedstawienie przykładów działalności społecznej wprowadzającej w życie Pięć prawd Polaków, ogłoszonych na kongresie berlińskim w 1938 r. Jej laureaci przypominają, że:

  1. „Jesteśmy Polakami”
  2. „Polak Polakowi Bratem!”
  3. „Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”
  4. „Co dzień Polak Narodowi służy”
  5. „Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!”.

W tym roku obchodzimy 100-lecie istnienia Związku Polaków w Niemczech, którego drugim z kolei prezesem był Patron naszej Nagrody – ks. Bolesław Domański.

W tym roku statuetkami z wizerunkiem Niezłomnego Proboszcza z Zakrzewa oraz symbolem Rodła uhonorowani zostali:
- Marcin Maślanka – za szeroko rozumianą działalność edukacyjno-formacyjną i kształtowanie patriotycznych postaw wśród młodego pokolenia;
- Stanisław Pawełek – za wieloletnią pracę organiczną na rzecz kultury chrześcijańskiej;
- Jan Tarnowski – za wrażliwość na krzywdę ludzką oraz umiłowanie sprawiedliwości społecznej i poszanowanie praworządności.

Wśród zaproszonych gości znalazło się również kilkoro laureatów z poprzednich lat.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Apostoła, którą celebrował ks. Prałat Aleksander Ziejewski w asyście czterech kapłanów. Niestety z powodu innych obowiązków nie mógł być z nami obecny Metropolita Szczecińsko-Kamieński abp Andrzej Dzięga.

Gala Nagrody powróciła do Sali Koncertowej Polskiego Radia Szczecin, gdzie odbywała się przez kilka ostatnich lat. Otwarcia dokonał Przewodniczący Kapituły – Piotr Sutowicz – przypominając o przypadającej w tym roku rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech.

Marcin Maślanka odbierając Nagrodę, powiedział: Jest to niezwykłe wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale także ogromne wyróżnienie dla kolegów i koleżanek z instytucji oraz organizacji, z którymi współpracuje. Ogromne Podziękowania kierowane są także dla mojej kochanej małżonki. To co robimy uważam ja ważne. W obecnych czasach toczy się bitwa. Wojna niewidzialna o dusze i serca młodego pokolenia.  Dążmy do tego by buzowała polskość – walka trwa- toczyła się teraz, a także toczyła się w latach Patrona Nagrody - Bitwa o polskość. Na jego cześć laudacje wygłosił Ryszard Pilich – Przewodniczący Oddziału Okręgowego Szczecińsko-Koszalińskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Stanisław Pawełek odbierając Nagrodę, powiedział: Dla mnie jest to ogromny zaszczyt, że znalazłem się w gronie osób, które swoją działalnością zasłużyły na tą nagrodę. Będzie ona dla mnie motywacją do dalszego działania i kultywowania Patrona Nagrody. Na jego cześć laudacje wygłosił Jacek Stróżyński – niegdyś długoletni przewodniczący Kapituły Nagrody.

Tegoroczne równorzędne wyróżnienie otrzymuje Jan Tarnowski. Nikt nie jest samotną wyspą. Wraz ze mną odbierają wszyscy Ci, którzy współpracowali ze mną. Dziękuje wszystkim osobą towarzyszącym i pomocnym przez ten czas. Na jego cześć laudacje wygłosił dr Wojciech Lizak.

Prezes Oddziału Brema i członek rady naczelnej zarządu głównego Związku Polaków w Niemczech p. Adam Golkontt odczytał list gratulacyjny dla tegorocznych laureatów.

Obecna na Gali była również Ewelina Goździewicz, Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W słowach podsumowania powiedziała: Dzisiaj na tej scenie stanęli przed nami nagrodzeni laureaci ze swą historia, ze swym świadectwem chrześcijańskiej i braterskiej miłości, ze swą wrażliwością na kulturę, sprawiedliwość społeczną i z troska o młode pokolenie Polaków. Padły już dziś słowa celebransa podczas Mszy Świętej, gdzie przytoczony został Jan Paweł II, który głosił iż dzisiejsze świat potrzebują dzisiaj więcej światków niż nauczycieli, a nauczycieli wtedy kiedy są świadkami. Państwo, drodzy laureaci jesteście zarówno świadkami jak i nauczycielami i za to serdecznie Państwu dziękujemy i gratulujemy.

Galę zwieńczył koncert Pieśni Patriotycznych przygotowany przez Wydział Wokalny Akademii Sztuki w Szczecinie pod kierunkiem dr hab. Ewy Filipowicz-Kosińskiej, prof. AS, która była jednym z inicjatorów powstania w 2013r. kierunku wokalistyki w Akademii Sztuki w Szczecinie, początkowo na wydziale Edukacji Muzycznej. Prócz pani Profesor galę oświetliły głosy solistów: Katarzyna Pawłowska, Michał Komorek, a akompaniament na fortepianie uświetlił nam pianista Michał Landowski.

W imieniu Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ogromne gratulacje przekazuje Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie ks. dr Krzysztof Łuszczek: Szanowni Panowie, jesteście świadkami wartości. Zostały wyróżniona wierność wartością, która trwa w waszym życiu i tych wartości w obecnych czasach potrzebujemy, bo są one deficytowe. Dzięki nim jesteśmy jacyś, jesteśmy zdefiniowani.

Kapitułę Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. ks. dr. Bolesława Domańskiego stanowią:

Ks. bp senior Paweł Cieślik – Przewodniczący Honorowy
Piotr Sutowicz – Przewodniczący
Dr Leszek Laskowski – Sekretarz
Dr hab. Prof. AP Jowita Kęcińska-Kaczmarek – Członek
Dr Krzysztof Łuszczek - Członek

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia:

 

/mdk

 

Natalia Dabrowska 2

Natalia Dąbrowska

Doradca rodzinny, mediator, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Nagroda Domańskiego #Marcin Maślanka #Stanisław Pawełek #Jan Tarnowski #Piotr Sutowicz #Ewelina Goździewicz #Adam Golkontt #Krzysztof Łuszczek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej