Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje

2018/12/14
6.jpg

Pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, z udziałem rodziny jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów na Jasnej Górze 4 listopada odbyły główne uroczystości jubileuszowe 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski. Uroczystości stanowiły podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który wspólnie z częstochowskim Kuratorium Oświaty realizował oddział w Częstochowie Kat. Stow. „Civitas Christiana” oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

DZIĘKCZYNIENIE ZA WOLNĄ POLSKĘ

– Dziękujemy Bogu, że wolność przyszła do nas przez to święte miejsce. Jutrzenką wolności, w sposób symboliczny, dla całej Polski stało się to Sanktuarium – mówił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry na rozpoczęcie uroczystości. Podkreślił, że narodowe sanktuarium Polaków jest miejscem, które odegrało wielką rolę w zmaganiach o niepodległość i jest miejscem odzyskiwania wolności wewnętrznej człowieka. Wyraził nadzieję, że „otwarte dla wszystkich będzie nadal niosło przez Maryję nadzieję, optymizm, zaufanie do Boga i tak bardzo ważne w naszej Ojczyźnie pojednanie Polaków”.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W kazaniu wskazał na nierozerwalność dziejów Jasnej Góry z życiem Kościoła w Polsce i dziejami naszego narodu. – Dzisiejszy dzień to wielkie dziękczynienie za życie; za to, że należymy do narodu, którego historia po 1052 latach została głęboko wpisana w więź osobistą i wspólnotową z Chrystusem i Jego Kościołem i tego faktu nikt nie może zakłamać, ani zasłonić – mówił kaznodzieja.

– Patriotyzm jest powołaniem, jest miłością do Ojczyzny, jest obowiązkiem i misją, wynikającymi z IV Bożego przykazania – czcij ojca i matkę swoją, bo ta ziemia jest Matką, jest sprawą honoru wobec innych narodów – podkreślał metropolita częstochowski.

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Życzenia to efekt dziecięcej pracy w ich szkołach.

Po Mszy św. została poświęcona pamiątkowa tablica „Kpt. Artur Wiśniewski, Jasnogórski Bohater Narodowy”. To pod jego komendą polskie wojsko przejęło klasztor z rąk zaborców 4 XI 1918 r. W uroczystości uczestniczyła rodzina kapitana: wnuczki Bożena i Anna, wnuk Marek i prawnuk z małżonką.

Wnuczka Anna Wiśniewska wyraziła ogromną radość i wdzięczność, że postać dziadka została w ten sposób uhonorowana: „bardzo serdecznie dziękujemy za pamięć o naszym dziadku, pradziadku i bardzo prosimy o kultywowanie patriotyzmu, o to, żeby to wszystko paliło się w nas dalej i prowadziło nas ku lepszemu”.

Kpt. Artur Wiśniewski był legionistą I Brygady Legionów Polskich. Zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-sowieckiej, odpierając atak bolszewików. Za wykazane męstwo odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. 4 listopada 1918 r. przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców.

NA STULECIE STUMETROWA FLAGA

Na setne urodziny Niepodległej dzieci i młodzież w pochodzie Alejami Najśw. Maryi Panny przyniosły 100-metrową flagę, dar prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie zabrakło regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”. Korowód na błonia tanecznym krokiem poloneza wprowadził  pod przewodnictwem Zespołu „Wrzosowianie” przeor Jasnej Góry, przy wtórze Orkiestry Dętej z Mykanowa i Rędzin.

Flaga została przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży. Wywieszenie flagi było bardzo spektakularne, a dokonała tego właśnie Jednostka Wojsk Komandosów z Lublińca, która jest najstarszą jednostką wojsk specjalnych w Siłach Zbrojnych RP.

Na scenie na błoniach jasnogórskich odegrane zostało przedstawienie rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918 r., którą przygotowała Grupa Teatralna pod Wiszącym Kotem działająca przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic.

Na jasnogórskim placu zapłonął „ogień wolności”, rozpalony przez o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów i Śląską Kurator Oświaty Urszulę Bauer.

PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY

W czasie Pikniku zgromadzeni śpiewali patriotyczne pieśni ze specjalnie przygotowanych na tę okoliczność śpiewników. Jego okładkę stanowi rysunek 6-letniej Julii, która zwyciężyła w konkursie dla przedszkolaków „Laurka dla mojej Ojczyzny”.

Na błoniach sprzęt bojowy zaprezentowali żołnierze i strażacy. Wzdłuż murów klasztoru stanęła wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, stanowisko informacyjno-edukacyjne miał Narodowy Bank Polski, jego przedstawiciele wymieniali „zwykłe” 5 złotych na monetę okolicznościową, wybitą z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Dla uczestników pikniku przygotowanych zostało ok. 200 litów grochówki.

ŚWIATŁO Z WIEŻY

Na jubileusz jasnogórska wieża rozbłysła na biało-czerwono i zyskała nowe oświetlenie. W hołdzie Prymasowi Stefanowi kard. Wyszyńskiemu zabrzmiało oratorium Soli Deo Per Mariam a świętowanie zakończyła wieczorna modlitwa Polaków – Apel, także z udziałem wojska i młodego pokolenia, w tym dzieci z polskich szkół na Litwie.

Specjalne okolicznościowe listy do uczestników uroczystości skierowali: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej oraz Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów.

Jubileuszowe obchody na Jasnej Górze to zwieńczenie dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, realizowanego przez: Jasna Górę, delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

W święcie udział wzięła liczna delegacja członków Stowarzyszenia przede wszystkim z oddziału w Gliwicach i Katowicach oraz z Kluczborka. Władze Stowarzyszenia reprezentował Maciej Szepietowski, prezes Zarządu i jednocześnie prezes Fundacji „Civitas Christiana”.

Izabela Tyras 

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Andrzej Duda #niepodległość #pielgrzymka #pielgrzymka do Częstochowy #Prezydent RP #wolna Polska
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej