Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tutaj i teraz - relacja z seminarium

2024/06/20
CCH 6716
Fot. Kamil Latuszek

19 czerwca przy ulicy Wspólnej w Warszawie odbyło się seminarium pt. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tutaj i teraz”. Prelegentem był dr hab. Paweł Skibiński, prof. UW.

Prof. Skibiński zaczął swoją wypowiedź od odpowiedzi na pytanie, co dała nam pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski. Pod lupę zostały wzięte strajki, które prawdopodobnie nie wydarzyłyby się przy wsparciu papieża Polaka. Opisane zostały także media, które przekazywały lakoniczne informacje, jednocześnie nie umieszczając zdjęć. Ciekawym zagadnieniem była opowieść o komunistach, którzy twierdząc, że nie jest możliwa transmisja homilii papieskich, jednocześnie oglądali je wszystkie. Podczas pielgrzymki nastąpiło zderzenie ludzi wychowanych w ateizmie z wierzącymi, którzy pokazali się na placach w odwiedzanych przez papieża miastach.

Na spotkaniu zostały poruszone również wątki spuścizny Jana Pawła II. Zwrócono uwagę na fakt, że mimo istnienia katolickich uniwersytetów, w tym takich, które tytułują się "papieskimi", nie ma znaczącej ilości książek opisujących wydarzenia, które działy się za jego życia. W Krakowie nie wydano ani jednej pozycji o Karolu Wojtyle i jego życiu, które spędził w tym mieście. Rozważane było również to, dlaczego Polacy nie mają wielkiego nabożeństwa do Jana Pawła II, nie modlą się do niego na co dzień. Pod koniec spotkania odbyła się dyskusja, w której brali udział zgromadzeni goście.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

/ab

Bernaciak

Emilia Bernaciak

Dziennikarz, realizator dźwięku. Redaktor w Radio Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#prof. Paweł Skibiński #Jan Paweł II #św. Jan Paweł II #Karol Wojtyła #Civitas Christiana Warszawa #spotkanie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej