Niepokalanów: Pierwszy etap finału konkursu biblijnego za nami

2018/06/4
dsc00231.jpg

W Niepokalanowie odbywa się dwudniowy finał 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Dziś 118. finalistów z całej Polski przystąpiło do etapu pisemnego. Na tej podstawie komisja konkursowa wyłoni siedmioro najlepszych uczestników, którzy spotkają się 5 czerwca w ostatecznych zmaganiach. Na zwycięzców czekają indeksy na uczelnie wyższe i zagraniczne pielgrzymi, m.in. do Ziemi Świętej i Grecji – śladami św. Pawła.

Na finał konkursu biblijnego składają się eliminacje testowe, do których dziś przystąpiło 118. reprezentantów wszystkich polskich diecezji. Zostali oni wyłonieni na podstawie dwóch wcześniejszych etapów – szkolnych i diecezjalnych – spośród 30 ooo wszystkich biorących udział w konkursie uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Test pisemny obejmował 45 pytań z zakresu Księgi Psalmów oraz dwóch listów św. Pawła – do Filipian i do Galatów wraz z wprowadzeniami, przypisami i słownikiem pojęć. Na tej podstawie komisja wyłoni siedmioro najlepszych uczestników, którzy spotkają się 5 czerwca w ścisłym finale. Spośród nich, na podstawie losowanych zestawów pytań, komisja konkursowa wyłoni troje zwycięzców tegorocznego konkursu.

Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy matematyka. Laureaci razem z katechetami udadzą się także na zagraniczne pielgrzymki, m.in. do Ziemi Świętej oraz szlakiem św. Pawła do Grecji. Fundatorem głównych nagród w finale jest firma Grupa INCO SA. i Biuro Podróży TRYNITY.pl

Poza eliminacjami konkursowymi na pierwszy dzień programu finału w Niepokalanowie składa się nabożeństwo Bożego Słowa oraz koncert zespołu „Wyzwoleni z niewoli”. Formację tworzą dwaj hip-hopowi artyści, Jacek „Heres” Zajkowski i Piotr Zalewski. Obaj niegdyś uwikłani w uzależnienia, przeżyli głębokie przemiany duchowe. Od kilku lat jeżdżą po całej Polsce ewangelizując i dając świadectwo swoich nawróceń, grają koncerty i dzielą się wiarą z młodymi. Co roku trafiają do tysięcy ludzi.

Szczególny wymiar będzie miała tegoroczna modlitwa wieczorna w pierwszym dniu zjazdu „młodych biblistów” w Niepokalanowie. W godzinie Apelu Jasnogórskiego uczestnicy wraz z opiekunami spotkają się na placu przed bazyliką NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, gdzie w łączności z Jasną Górą powierzą się matczynej opiece Maryi. Jak zapowiada Beata Zembrzycka, krajowy koordynator konkursu, motywem przewodnim rozważań będzie hasło przeżywanego w Kościele Roku Ducha Świętego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (por. Dz 2,4). Uczestnicy zostaną zaproszeni do odnowienia swoich przyrzeczeń chrzcielnych.

Nazwiska uczestników ostatecznych zmagań i zwycięzców XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej poznamy 5 czerwca. Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”.

tekst, fot. Marcin Kluczyński

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#slider
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej